Rojbin Çetin'e yönelik işkence Meclis gündeminde

  • 11:37 29 Haziran 2020
  • Siyaset
ANKARA - HDP'li Remziye Tosun, TJA aktivisti Sevil Rojbin Çetin'e yönelik işkenceyi ve DTK'ye yapılan operasyonu Meclis gündemine taşıdı. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivisti Sevil Rojbin Çetin'e yönelik işkence ve Demokratik Toplum Kongresi'ne (DTK) yönelik operasyona iilşkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı'na soru önergesi verdi. Önergede, DTK'nin Diyarbakır merkezli olmak üzere 20 ilde faaliyet yürüten bir sivil toplum platformu ve yüzlerce sivil toplum kurumunun katıldığı çatı kuruluş olduğu hatırlatıldı. 
 
'13 yıldır faaliyet yürütüyor'
 
Önergenin devamında, DTK'nın çalışmalarını eğitimden sağlığa, ekolojiden yerel yönetimlere, cinsiyet eşitliğinden gençliğin sorunlarına, sanatın yaşamsallaşmasından hukukun evrensel normları gibi birçok alanda toplumsal sorunların sebebini ortaya çıkarmak, proje geliştirmek ve çözmeye çalışmak için 13 yıldır faaliyet yürüttüğü vurgulandı. Kuruluş aşaması ve çalışmaları kapsamından Anayasal bir oluşum teşkil etmesine rağmen asılsız ve keyfi uygulamalarla DTK binasının sürekli basıldığı belirtilen önergede, üyeleri ve yöneticilerinin hedeflenerek çalışmalarının engellendiğinin altı çizildi. 
 
Önergede ayrıca 26 Haziran 2020 tarihinde Diyarbakır'da DTK binasına yapılan baskın hatırlatılarak 43 kişinin gözaltına alındığı  kaydedildi. 
 
Önergede İçişleri Bakanı'nın cevaplaması talebiyle şu sorular soruldu:
 
"* Kuruluş aşaması ve faaliyetleri Anayasaya uygun olmasına rağmen Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve faaliyetlerinin sürekli yasadışı gösterilmesinin amacı nedir?
 
* Baskın sırasında tabelası ve içeride bulunan kitaplar dahi  gözaltı gerekçesi yapılarak basına servis edilmiştir. Bir kurumun, kuruluşun veya herhangi bir oluşumun kendi kurumuna tabela asması suç mudur?
 
* Baskın sırasında herhangi bir illegal doküman olmamasına rağmen DTK üyeleri ve yöneticilerinin gözaltına alınmasının izahı ve sebebi nedir?
 
* Kurumlarına yapılan baskını basın açıklaması ile protesto etmek isteyen DTK ve üyelerinin basın açıklaması yapmaları neden engellenmiştir? Anayasal bir hak olan basın açıklamaları ve protestoların engellenmesinin amacı nedir?
 
* Evine baskın yapılarak polis ve polis köpeklerinin saldırısına uğrayan HDP Yerel Yönetimler Kurulu üyesi Sevil Rojbin Çetin’in darp görüntüleri medyaya da yansımıştır. Onlarca polisin siyasetçi bir kadına polis köpekleri eşliğinde saldırmasının izahı nedir?
 
* Son zamanlarda polislerin  polis köpekleri eşliğinde yaptıkları ev baskınları sırasında şiddet ve köpeklerin saldırı izleri sık sık basına yansımaktadır. Söz konusu uygulama ile ne yapılmak istenmektedir? Polislere bu yönlü verilmiş bir talimat mı vardır?
 
* Ev baskını sırasında polis ve polis köpeklerinin saldırısına maruz kalan HDP Yerel Yönetimler Kurulu üyesi Sevil Rojbin Çetin’in yaralanmasına sebep olan göz yuman yetkililer hakkında bir soruşturma açılmış mıdır?"