DTK için Meclis Araştırması talebi

  • 15:49 1 Temmuz 2020
  • Siyaset
ANKARA - HDP Diyarbakır Milletvekilli Semra Güzel, DTK'ye dönük baskı, gözaltı ve tutuklamalara ilişkin "Meclis Araştırması" istedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekilli Semra Güzel, Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik gözaltı ve tutuklamalara ilişkin Meclis Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi. Önergede, 2007 yılında kurulan DTK'ye dönük yaptırımlar, gerekçeleri ve “kriminalize etme politikalarının” incelenmesi istendi.  
 
‘Kriminalize ediliyor’ 
 
Önergede, Diyarbakır’da yüzlerce siyasetçi, insan hakları aktivisti, inanç liderleri, kültür ve kadın kurumları, bölge illerinde farklı alanlarda örgütlenen sivil kurumlarının bir araya gelmesi ile demokratik bir platform olarak ilan edilen DTK'nin son 5 yıldır faaliyetlerinin “suç” olarak gösterilmeye çalışıldığına değinildi. Önergede, "Kurulduğu günden beri meşru insan hakları çerçevesinde, faaliyetlerini kamuoyuna açık bir şekilde yürüten bu kurumun politikaları hükümet tarafından hiçbir somut delil gösterilmeden Kürt sorununa yönelik politikaların bir tezahürü olarak kriminalize edilmekte ve bölge illerinde bulunan Kürt kurum ve kuruluşların bir araya gelerek örgütlenmesinin önüne ket vurulmak istenmektedir. DTK kurulduğu ilk günden beri meşru alanda çalışmalarını yürütürken bu meşruluk devlet nezdinde de tanınmış ve DTK demokratik siyasetin bir muhatabı olarak fikirleri alınan, irtibat kurulan bir kuruluş olmuştur" denildi. 
 
 ‘Flamalara el konuldu’
 
Önergede, DTK'nin kuruluşundan bu yana yaptığı çalışmalara dikkat çekilerek, “13 yıldır asılı olan tabelası, kitaplar ve kurumun flamasına el konulmuş ve mühürlenmiştir. DTK’ye yönelik değişen bu tavrın gerekçesinin, hükümet nezdinde değişen unsurların neler olduğunun, 2012’de DTK’yi davet eden hükümet ile 2020’de kurumunu basan ve çalışmalarını durdurmaya çalışan nedenlerin arkasında hangi siyasi saiklerin olduğunun tespit edilmesi amacıyla Meclis Araştırması açılması için gereğini arz ve talep ederiz" ifadelerine yer verildi.