Demokrasi Buluşmaları’nın startı Meclis’ten verildi

  • 12:48 7 Temmuz 2020
  • Siyaset
ANKARA - Demokrasi Mücadele Programı’nın ikinci aşamasını Meclis’te düzenledikleri açıklama ile kamuoyuna duyuran HDP, ekolojistler, inanç grupları, kadınlar, gençler ve aydınlarla bir araya geleceklerini  ve savaşa  karşı barış mücadelesini inşa edeceklerini açıkladı. 
 
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Demokratik Mücadele Programı’nın, ikinci ayağı olan “Demokrasi Buluşmaları”nın startı Meclis Basın Kapısı önünde verildi. “Demokrasi Buluşmaları”nın detayları, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar ve milletvekillerinin katılımıyla açıklandı.  
 
Çoklu baro teklifine dikkati çekilen basın açıklamasında, HDP’liler “Savunmayı savunuyoruz” önlükleri giyerken, aynı zamanda üzerinde Kürtçe ve Türkçe “Hep birlikte” yazılan dövizler taşıdı.
 
'Özgürlüğü inşa etmek için buluşmalar gerçekleştireceğiz'
 
Demokratik Mücadele Programını açıklayan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, HDP’nin Edirne ve Hakkari’den başlattı yürüyüşe değindi. “Bu yürüyüşle ortaya koyduğumuz itirazı buluşmalarla inşa gücüne dönüştürmeyi hedefliyoruz “ diyen Mithat, yürüyüşü esas olarak bir itirazı dillendirmek için başlattıklarını anımsattı.  İtirazı bütün demokratik kesimlerle buluşturmayı hedeflediklerini kaydeden Mithat, “Buluşmalarla adaleti inşa edecek gücü yaratmak istiyoruz. Despotluğa yoksulluğa, sömürüye itiraz ediyoruz. Eşitliği kurmak için buluşmalar gerçekleştireceğiz. Baskıya, yasaklara itiraz ediyoruz. Özgürlüğü inşa etmek için buluşmalar gerçekleştireceğiz. İnançlar konusunda her türlü dayatmaya ve inançlar arasında ayrımcılığa itiraz ediyoruz. Halkların özgürlüğünü ve inançların eşitliğini sağlamak için buluşmalar yapacağız. Artvin’den Kaz Dağları’na ve Kanal İstanbul’a kadar doğanın tahribatına itiraz ediyoruz” dedi.
 
‘Zihniyeti değiştirmek için buluşmalar gerçekleştireceğiz’
 
“Bu iktidar intikamcıdır” diyen Mithat, iktidarın kontrol edemediği kesimlerden ve toplumsal çevrelerden intikam almak için hareket ettiğini söyledi. Mithat, “Bu iktidarın intikamcı zihniyetine itiraz ediyoruz. Bu zihniyeti değiştirmek için buluşmalar gerçekleştireceğiz. Adaleti, hakkı ve hukuku toplumun çeşitli kesimleri ile inşa edeceğiz. Biliyorsunuz gündemde barolarla ilgili kanun teklifi var. Bu kanun teklifi hem biat operasyonudur hem intikam hamlesidir. Bu iktidar kontrol edemediği alanları kapatmayı ya da kendine biat ettirecek düzenlemeler yapmaya çalışıyor. Burada amaç adaleti sahipsiz toplumu savunmasız bırakmaktır. Bu yasa teklifine karşı başından beri sürdürdüğümüz demokratik muhalefeti genel kurulda sürdüreceğiz" şeklinde konuştu. 
 
Demokrasi Buluşmaları’nda birçok kesimle bir araya gelinecek
 
Mithat son olarak Demokratik Mücadele Programı’nın ikinci ayağı kapsamında ekolojistler, inanç grupları, kadınlar, gençler ve aydınlarla bir araya geleceklerini aktardı. “Bu yolun ucu barışa çıkmaktadır”  diyen Mithat, “Şimdi  savaşa karşı  barışı inşa ediyoruz sloganını en yüksekten haykıralım. Demokrasi güçlerinin buluşması yeni bir irade ve yeni bir umut yaratacaktır. Bu ülkedeki demokrasi güçleri hep birlikte hareket ettiklerinde mutlaka kazanacaktır. Bunun için demokrasi güçlerinin buluşması yeni bir enerji yeni bir irade yeni bir umut ve cesaret yaratacaktır" ifadelerini kullandı.