Diyarbakır ‘savaşa karşı barış ruhu’yla alanlara hazırlanıyor

  • 09:01 8 Temmuz 2020
  • Siyaset
Safiye Alağaş
 
DİYARBAKIR - "Demokrasi Buluşmaları" kapsamında alanlara çıkacak olan HDP, Diyarbakır'da da bu kapsamda  "Hukuk ve İnsan Hakları Buluşması" ve "Savaşa Karşı Barış Ruhuyla” başlığı altında eylemler gerçekleştirecek.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları 1 Haziran'da "Demokratik Mücadele" adlı tutum belgesini açıkladı. Demokratik Mücadele Programı kapsamında 15 günlük periyotlarla 5 aşamalı eylem ve etkinlik programı çıkarıldı. Programın ilk aşaması olan “Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü” için Hakkari ve Edirne'den start verildi. 15 gün süren yürüyüş Ankara'da son bulurken kamuoyunda  ise büyük bir ilgiyle karşılandı. "Demokrasi Buluşmaları" olarak planlanan programın ikinci aşamasının startı ise  dün Meclis'te yapılan açıklama ile verildi.
 
'Hukuk ve insan hakları buluşması'
 
Demokrasi Buluşmaları kapsamında Diyarbakır'da bir dizi buluşma ve açıklama gerçekleştirilecek. 14 Temmuz tarihinde Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi önünde “Hukuk ve İnsan Hakları Buluşması” başlığı altında basın açıklaması yapılacak. Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi önünde HDP bileşenlerin yanı sıra Barış Anneleri Meclisi ve tutsak yakınlarının katılımının sağlanması planlanıyor. Yapılacak açıklamada cezaevlerinde yaşanan sorunlar, tecrit, yeni infaz paketi yasası, müebbet ceza alan tutsakların infazlarının bozulması, hasta tutsaklar, ölüm orucundaki avukatların durumuna dikkat çekilecek.
 
'Savaşa karşı barış ruhu'
 
17 Temmuz tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Federe Kürdistan Bölgesi’nde, Şengal, Maxmur, Kandil ve Rojava'ya yönelik başlattığı saldırılara dikkat çekilerek "Savaşa Karşı Barış" başlığı altında ise basın açıklaması yapılacak. Basın açıklamasında Rojava’da katledilen 3 Kürt kadının katledilmesi kınanarak, “Kürt Sorununun Demokratik Çözümü” ve HDP'nin barış politikaları dile getirilecek. Açıklamaya HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, DTK eşbaşkanları, HDP MYK, PM, Kadın Meclisi, Gençlik Meclisi'nin yanı sıra geniş katılım bekleniyor. Öte yandan yapılacak görüşmelerle Kürdistani partilerin ve çevrelerin de katılması bekleniyor. 
 
‘İntikamcı bir yaklaşım sergileniyor’ 
 
HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen 14-17 Temmuz programlarına ilişkin konuştu. Hülya, ötekileştirilen, yok sayılan halklarla çeşitli temaslarda bulunacaklarını dile getirdi. Cezaevlerinde her dönem yoğun bir hak ihlalinin yaşandığını ve bu ihlallerin son dönemde gittikçe arttığını ifade eden Hülya, "Özellikle pandemi döneminde hak ihlalleri had safhaya ulaştı. Çıkarılan yasa ile siyasi tutsaklara dönük intikamcı bir yaklaşım sergilendi. Oysaki binlerce tutsak hastalıktan dolayı tahliye edilmesi gerekiyordu. Hasta tutsaklar hiçbir şekilde tahliye edilmiyor. 14 Temmuz cezaevleri direnişleri açısından önemli bir yere sahiptir. 1980 tarihinde Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde yapılan işkence uygulamalarına karşı başlatılan açlık grevinin yıl dönümü. 14 Temmuz'u seçmemizin sebebi cezaevi direniş geleneğine dikkat çekmek açısından önemli bir yerde duruyor. Cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin çalışma yürüten sivil toplum örgütleriyle ortak bir açıklama yapılacak” diye belirtti.
 
'Örgütlü mücadeleyi büyüteceğiz' 
 
Rojava ve Federe Kürdistan Bölgesi’ne dönük yapılan saldırılara dikkat çeken Hülya, bu saldırıları kabul etmediklerini ve ortak tutum almak için 17 Temmuz'da basın açıklaması yapacaklarını ifade etti. Son iki ay içerisinde kadınlara yönelik gözaltı ve tutuklamalar yaşandığını dile getiren Hülya, buna karşı kadınların örgütlü mücadelesini büyüteceklerini ve duruşmalara kitlesel katılım sağlayacaklarını ekledi. Temmuz ayının kendi içinde tarihsel bir öneme sahip olduğunu söyleyen Hülya, 10 Temmuz’da Vedat Aydın’ın ve o gün katledilen yurttaşların mezarlıklarını ziyaret edeceklerini ve yine 20 Temmuz'da Suruç Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin mezarlarının ziyaret edileceğini dile getirdi.
 
'Halk buluşmaları olacak'
 
Planlama kapsamında yapılacak diğer etkinlikleri ise Hülya şu sözlerle dile getirdi: "Halk buluşmaları olacak. Sivil toplum örgütleriyle buluşmalar gerçekleşecek. Önemli olan herkesin itirazını yüksek sesle dile getirmesidir ve bu itirazı bir araya getirip güç haline getirebilmektir. Yani tüm kesimlerle bir araya gelmeye devam edeceğiz. Daha önce Kürdistani partilerle görüşmelerimiz olmuştu. Bir ittifak üzerinden yürütülen çalışmalar var. Bu çalışmalar çerçevesinde 17 Temmuz'da operasyona dönük ortak tutum almak önemli. Kürdistani partilerde operasyonlara karşı itirazlarını sık sık dile getiriyorlar. Ama önemli olan ortak bir ses çıkmasıdır."