'Engelli çocuğa yönelik tecavüz soruşturması neden gizlilik ile yürütülüyor?'

  • 13:06 27 Temmuz 2020
  • Siyaset
ANKARA - HDP'li Nuran İmir, İdil'e bağlı bir köyde engelli çocuğa yönelik tecavüz olayında fail N.F.'nin korunması ve soruşturmanın  gizlilik ile yürütüldüğü iddialarını Abdülhamit Gül'e sordu. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Nuran İmir, Şırnak'ın İdil ilçesine bağlı bir köyde engelli bir çocuğun N.F. isimli erkek tarafından tecavüze uğramasını Meclis'e taşıdı. Nuran, konuyla ilgili Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı'na soru önergesi verdi. Önergede, basına yansıyan haberlere ögre, çocuğun ailesine anlatması üzerine ortaya çıkan tecavüz nedeniyle  çocuğun Mardin Adli Tıp Kurumu'na sevk edildiği, ancak soruşturma hakkında gizlilik kararı alındığı iddialarına yer verildi. 
 
Önergede şöyle denildi: 
 
"20 Temmuz 2020 tarihinde yaşanan bu olayın iktidara yakın belediye başkanı ve sendika üyeleri tarafından üstünün örtüldüğü iddia edilmektedir. Failin halen gözaltına alınmadığı bunun üzerine özel bir hastanede 'akli dengesi yerinde' değil raporu alındığı iddialar arasındadır. Bürokratik ilişkilerini kullanan aile, engelli kızın ailesi üzerinde baskı yaparak şikâyetlerini geri çekmelerini istediği iddialar arasındadır. Failin iktidar yanlısı olduğu gerekçesiyle olay hakkındaki soruşturmanın gizlilik ile yürütüldüğü iddialar arasındadır. Soruşturmanın gizlilik ile yürütülmesi olayın üstünün örtüldüğü iddialarını güçlendirmektedir.
 
Türkiye, BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin tarafıdır. Hem bu sözleşmeden dolayı hem de anayasa gereği devletin çocuklara dair sorumluluğu vardır. Devlet cinsel istismara karşı çocukları korumak, istismarı engellemeye yönelik tedbirleri geliştirmek ve çocukların çocuk olmaları nedeniyle sahip oldukları haklarını teslim etmek gibi zaruri görevleri mevcuttur. Ancak Türkiye’de giderek artan istismar vakalarının yanı sıra iktidara yakın kesimlerin istismarı meşru gösteren söylemleri veya iktidarın buna karşı kayıtsız kalması, devletin hala çocukları koruma yükümlülüğüne uygun hareket etmediğinin açık bir göstergesidir." 
 
Önergede, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'den şu soruları yanıtlaması istendi: 
 
*20 Temmuz 2020 tarihinde Şırnak İdil ilçesinde 12 yaşındaki engelli bir kız çocuğuna N.F tarafından tecavüz edildiği basına yansımıştır. Bu iddialar doğru mudur? Bakanlığınız yaşanan bu olaya dair açılan soruşturmadan haberdar mıdır? 
 
"*N.F’nin iktidara yakın belediye başkanı ve sendika üyeleri tarafından korunduğu iddiaları doğru mudur? 
 
*Olay hakkında açılan soruşturmanın gizlilik ile yürütülmesindeki amaç nedir? N.F’nin iktidara yakın isimler ile akraba olduğu ve bu yüzden soruşturmaya gizlilik getirildiği iddiaları doğru mudur?
 
*N.F’nin özel bir hastaneden sahte rapor aldığı iddialarına dair bir araştırmanız olacak mıdır? 
 
*N.F’nin ailesi tarafından engelli olan 12 yaşındaki kız çocuğunun ailesini tehdit ederek şikâyetlerinden vazgeçmeleri için baskı uyguladıkları iddialarından haberdar mısınız? 
 
*N.F adlı şahsın 12 yaşındaki engelli bir kız çocuğuna tecavüz ettiği iddialarına ilişkin etkin bir soruşturmanın yürütülmesi için Bakanlığınız harekete geçecek midir?"