'Cemal Metin Avcı'ya yardım eden başkası var mıdır?'

  • 13:43 27 Temmuz 2020
  • Siyaset
ANKARA - HDP'li Tülay Hatimoğulları, Pınar Gültekin'in katledilmesine ilişkin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'a "Şefika Gültekin, kamera kayıtlarını izlediğini ve failin tek kişi olmadığını söylemiştir. Katil Cemal Metin Avcı’ya yardım eden başkası var mıdır?" diye sordu. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Muğla'nın Ula ilçesinde 16 Temmuz günü kaybolan ve 5 gün sonra da cenazesine ulaşılan Pınar Gültekin'in Cemal Metin Avcı isimli erkek tarafından katledilmesini, Meclis'e taşıdı. Tülay konuyla ilgili Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis Başkanlığı'na soru önergesi verdi. 
 
Önergede şu ifadeler yer aldı: 
 
"Muğla’nın Ula ilçesinde yaşayan, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisat Bölümü öğrencisi 27 yaşındaki Pınar Gültekin, 16 Temmuz’da kaybolmuştu. Ailesinin ihbarı üzerine aranan Pınar’ın maalesef 5 gün sonra Cemal Metin Avcı (32) isimli bir erkek tarafından katledildiği ortaya çıkmıştır. Tüm Türkiye’nin gündemine oturan Pınar Gültekin’in katli, kadın kırımına dönüşen kadın cinayetleri ve artan kadın cinayetlerini önlemekle yükümlü iktidarın İstanbul Sözleşmesinin iptalini tartışması, 6284 Sayılı Kanunun uygulanmaması birçok şehirde kadınların sokaklarda 'İstanbul Sözleşmesi yaşatır' ve '6284’ü uygula' diyerek, 'kadın kırımına' karşı isyanını dile getirmesine neden olmuştur. Kadına yönelik erkek şiddetinin önlenmesi ve yükümlü olunan uluslararası anlaşmaların (CEDAW, İstanbul Sözleşmesi) yanı sıra 6284 sayılı Kanunun daha etkin uygulanması ve uygulamanın denetlenmesi; kadınlar için sığınak ve acil barınma ihtiyaçları için kapasite artırılması, kadınların yaşam hakkı için yapılması gerekenlerin başındadır."
 
Önergede, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'tan şu soruları cevaplaması istendi: 
 
"*Pınar'ın annesi Şefika Gültekin, kamera kayıtlarını izlediğini ve failin tek kişi olmadığını söylemiştir. Katil Cemal Metin Avcı’ya yardım eden başkası var mıdır? Pınar’ın annesinin bu iddiasının araştırılması için İçişleri Bakanlığı ile birlikte çalışılmakta mıdır?
 
*Kamera kayıtları, telefon görüşmeleri vs titizlikle incelenerek varsa başka bir fail ortaya çıkarmak üzere çalışmalar İçişleri Bakanlığı ile eşgüdümlü bir biçimde yürütülmekte midir? 
 
*Kadınları, başta yaşam hakkı olmak üzere, erkek şiddetini önlemeyi hedefleyen İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasa neden uygulanmamaktadır? Artan kadın cinayetlerini önleyebilecek mekanizmalara sahipken, bu mekanizmanın iptali neden/nasıl tartışılabilmektedir?
 
*Kadınların, kadın hareketinin uyarı ve taleplerini gören ve içeren, kadına yönelik şiddeti önlemek için bütünlüklü bir acil eylem planı hazırlamak için çalışmalarınız var mıdır?
 
*Kendinden önce erkekler tarafından katledilen kadınlar için sosyal medya paylaşımlarında bulunan Pınar’ın da bir erkek tarafından katledilmesi, tüm kadınların bunu yaşayabilecek olması gerçeğini ifade etmekte. Toplumsal bir olgu olan kadın cinayetlerini önlemek, erkek egemen toplum bakışını değiştirebilmek üzere toplumsal cinsiyet rollerini sorgulatan çalışmalar elzemdir. Bakanlığınızın böylesi çalışmaları var mıdır/olacak mıdır?"