‘Gülistan’ın mutlaka bulunmasını istiyoruz’

  • 09:03 28 Temmuz 2020
  • Siyaset
ADANA - Dersim’de 5 Ocak’tan beri kayıp olan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’nun arama çalışmalarına son verilmesine karşı tepkiler üzerine baraj suyunun tahliyesi başladı. Gülistan’ın bulunması için çağrı yapan kadınlar, “Ölü ya da diri biz Gülistan’ı istiyoruz. Gülistan’ı, annesinin kucağına verelim” dedi. 
 
Dersim'de Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü ikinci sınıf öğrencisi Gülistan Doku’dan 5 Ocak’tan bu yana haber alınamıyor. Gülistan’ı arama çalışmaları kapsamında sadece baraj gölünde yapılan aramalar, 6 Temmuz'da sona ermişti. Kamuoyu ve Gülistan'ın ailesinin tepkisi ve ailenin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüşmesinin ardından baraj gölünün boşaltılacağı ifade edildi. Barajda tahliye başlarken, Türkiye’nin tüm kentlerinde Gülistan için çağrı yapan kadınlar 200 günü aşmasına rağmen hala bulunmamasına tepkili.
 
Adana’da Emek Partisi (EMEP) üyesi kadınlar da Gülistan’ın bir an önce bulunması çağrısını yineledi. 
 
‘Bir anneye verecekleri cevap nedir?’
 
“Artık öyle bir memlekette yaşıyoruz ki ne kayıplarımızı bulabiliyoruz, ne çocuklarımıza sahip çıkabiliyoruz” diyen Gülsüm Mansur, Gülistan’ın bulunmamasının sorumlusunun yetkililer olduğunu vurguladı. Gülsüm, her yanında kamera olan Dersim’de kayıp bir kadının bulunmamasının inandırıcı olmadığını söyledi. Gülsüm, “İktidara, yöneticilere soruyoruz, Gülistan Doku’yu bulmak istemiyor musunuz? Kimleri saklıyorsunuz? Bugün bütün kayıplarımızı arıyoruz. Ayrıca Gülistan Doku’nun bulunmasını ve bir şekilde ailesine teslim edilmesini talep ediyoruz. Aylardır kameralarla donatılmış, yaprak kımıldasa haberleri olan yetkililer nasıl bir kadını bulamıyor? Baraj neden aylarca boşaltılmadı” diye sordu.
 
‘Biz Gülistan’ı istiyoruz’
 
Gülistan’ı aramalara çalışmalarına son verilmesine tepki gösteren Emine Argüç de etkili bir soruşturma ile suçluların yargı önüne çıkarılması çağrısı yaptı. Türkiye’nin her tarafından eylemler örgütleyerek Gülistan’ın bulunması için çaba harcadıklarını dile getiren Emine, “Gülistan Doku’nun bulunmamasının baş nedeni olan eski erkek arkadaşının ve bu şahsa yardım eden yakınlarının adalet önüne çıkarılmasını istiyoruz. Ölü ya da diri biz Gülistan’ı istiyoruz. Gülistan’ı, annesinin kucağına verelim. Çünkü annesi 206 gündür gözyaşı dökmekte” şeklinde konuştu. 
 
‘Barajın tamamen boşaltılması gerek’
 
“Bence nerede olduğu biliniyor, katil de belli ama birileri o katili koruyor” ifadelerini kullanan Huriye Kilis ise şöyle konuştu: “Bu olayla ilgili okuduğum tüm şeyler bunu anlatıyor. Barajın tamamen boşaltılması gerek ve bir an önce Gülistan’ın annesine teslim edilmesi gerek. Bu ülkede ‘yavrumun kemikleri nerede’ diyen yüzlerce anneye şahit olduk. Gülistan’ın annesinin de aynı duyguları yaşadığına eminim. Ne şekilde olursa olsun, bulunmasını ve annesine verilmesini talep ediyorum.”