HDP: Gülistan Doku soruşturması yeniden değerlendirilecek mi?

  • 12:20 5 Ağustos 2020
  • Siyaset
ANKARA - HDP’li Alican Önlü, bilirkişi raporunun ardından soruşturmanın yeniden değerlendirilmesi ve Gülistan için yürütülen arama çalışmalarının bu yönde geliştirilmesi adına bir girişiminin olup olmadığını  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dersim Milletvekili Alican Önlü  Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü ikinci sınıf öğrencisi Gülistan Doku’nun 5 Ocak tarihinden bu yana kaybolması ve bilirkişi raporunu Meclis gündemine taşıdı. Alican konuya ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun  cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.
 
Önergede, “Gülistan Doku’nun şüpheli şekilde kaybolmasına ilişkin hazırladığımız ve Bakanlığınıza sunduğumuz önergelerde ‘intihar’ algısının bilinçli şekilde oluşturulduğunu, Dersim gibi her köşesi 24 saat izlenen bir kentte bir kişinin kaybolamayacağı, bunun ancak organize bir şekilde gizlendiğini belirtmiştik. Son açıklanan bilirkişi raporu da yaptığımız tespitleri haklı çıkarmaktadır” denildi.
 
 Alican, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun  cevaplaması istemiyle yönelttiği sorular şöyle:
 
“*Gülistan Doku soruşturmasına ilişkin hazırlanan özel ve tarafsız bilirkişi raporu doğrultusunda soruşturmanın yeniden tarafsız bir ekiple araştırılması adına bir girişiminiz olacak mıdır?
 
*Gülistan’ın kaybolmasından önceki günde yaşananların, bizzat Asayiş Şube ekipleri ve şüpheli aile tarafından örtbas edildiğine yönelik belgeler, tanıklar ve delillerin ortaya çıkması sonucu, görevini kötüye kullanan ve soruşturmayı karartmaya çalışan ve en başından ‘intihar’ algısının oluşmasına çaba harcayan asayiş büro ekipleri ve şüphelinin polis babası hakkında bir işlem yapacak mısınız?
 
*Soruşturmanın bundan sonraki aşamalarının şeffaf yürütülmesi adına baş şüpheli Zaynal Abarakov’un polis babası Engin Yücer’i ve Asayiş Büroda soruşturma da görev alanları görevden alçak mısınız? Bu kişiler hala asayiş bürodaki görevine devam etmekte midir?
 
*Ortaya çıkan tarafsız bilirkişi raporuna göre, Gülistan Doku’nun intihar etmediği gerçeği daha da güçlenmiştir. Rapor doğrultusunda soruşturmanın ‘cinayet’ olarak yeniden değerlendirilmesi ve Gülistan için yürütülen arama çalışmalarının bu yönde geliştirilmesi adına bir girişiminiz olacak mıdır?
 
*214 gündür ailesi tarafından aranan ve tüm kamuoyunun vicdanını sızlatan Gülistan Doku’nun kaybolmasına ilişkin Bakanlık olarak daha da hassas bir süreç yürütmeyi düşünüyor musunuz?”