Dardanel işçileri için önerge: İşçilerin çaresizliğinin istismarıdır

  • 11:34 6 Ağustos 2020
  • Siyaset
ANKARA - HDP’li Züleyha Gülüm, “kapalı devre çalışma” adı atında kötü çalışma koşullarının dayatıldığı Dardanel işçilerini Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’a sordu. Züleyha, “Kapalı devre çalışma iş ile sağlık ikileminde bırakılan işçilerin çaresizliğinin istismarıdır” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, Dardanel Gıda Fabrikası’nda “kapalı devre çalışma sistemi” adı altında işçilere dayatılan kötü çalışma koşullarına ilişkin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi. 
 
Soru önergesinde, Çanakkale’de bulunan Dardanel Gıda Fabrikası’nda çalışan 40’a yakın işçinin Covid-19 testinin pozitif çıkması üzerine evlerinde karantinada veya yıllık izinde olan işçiler de dahil olmak üzere tüm işçilerin 27 Temmuz - 9 Ağustos 2020 tarihleri arasında sadece fabrika sahasında ve belirlenen konaklama yerlerinde tutularak ‘kapalı devre çalışma sistemi’ adı altında zorla çalışmaya zorlanmasına dikkat çekildi. 
 
‘Kölelik koşulları dayatılıyor’
 
Şirketin elektronik posta yoluyla işçilere bildirdiği kararın Çanakkale Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul kararı doğrultusunda alındığının aktarıldığı ifade edilen önergede, “İşçilere kölelik koşullarının dayatıldığı bu sisteme uymayan personele yetkili merciler tarafından 3.150 TL idari para cezası uygulanacağı gibi, kolluk kuvvetleri tarafından konaklama yerlerine getirileceği belirtilmiştir. Bu karar, pandemi döneminde hükümet politikalarıyla işçilerin yaşamları pahasına işverenlerin korunduğu yönünde kamuoyunda oluşan algıyı güçlendirmiştir” denildi.
 
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanına şu sorular yöneltildi:
 
“*Dardanel Gıda’ya ait işyerinde 40 işçinin koronavirüse yakalanmış olması, işverenin, 6331 sayılı İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yasası’ndan doğan yükümlülüklerini yerine getirmediğinin göstergesidir. Buna rağmen Dardanel Gıda’ya neden herhangi bir yaptırım uygulanmamıştır?
 
* Çanakkale Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’na aykırı karar yetkisini nereden alıyor? 
 
* Şirket patronu basına yaptığı açıklamada ‘kapalı devre çalışma sistemi’ adı altında kölelik koşullarında zorla çalıştırma modelinin resmi makamlar tarafından önerildiğini belirtmiştir. Dardanel Şirketi, işçilerin yaşamları pahasına üstelik para cezası, kolluk kuvvetleriyle tehdit gibi tüm yol ve yöntemleri kullanarak üretime ara vermemek için kamu kurumları tarafından desteklenmiş midir?
 
* ‘Kapalı devre çalışma’ iş ile sağlık ikileminde bırakılan işçilerin çaresizliğinin istismarıdır. İşçilerin sağlığı ve hakları korunmadığı için gerekli denetimi ve yaptırımı uygulamayı düşünüyor musunuz? 
 
* Covid-19 testi pozitif çıkan işçilerin ücretli izne ayrılmaları gerekirken tüm işçilerin işe çağırılarak birlikte çalışmaya zorlanması sağlık ve yaşam hakkının ihlali değil midir? 
 
* Dardanel Gıda’ya ait işyerinin ‘kapalı devre çalışma sistemi’ adı altında iş yasasına, çalışma sürelerine, hafta tatili hakkındaki emredici düzenlemelere aykırı hukuksuz bir şekilde çalışma kamplarına dönüştürülmesinin engellenmesi ve söz konusu uygulamanın acilen durdurularak Dardanel firmasına gerekli cezai yaptırımın uygulanması için herhangi bir girişiminiz olacak mı?