Çift kelepçe uygulaması Adalet Bakanı’na soruldu

  • 15:40 10 Eylül 2020
  • Siyaset
DİYARBAKIR - HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin soru önergesi verdi. Önergede Adalet Bakanı’na “çift kelepçe” uygulaması soruldu.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutsaklara yönelik yaşanan hak ihlallerine ilişkin Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün cevaplaması talebiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına soru önergesi verdi.
 
Önergede Türkiye cezaevlerinde özellikle siyasi tutsaklara yönelik cezaevi idaresinin kişisel, keyfi tutum ve davranışlarından kaynaklanan hak ihlallerinin her geçen gün arttığına vurgu yapılarak, "Diyarbakır Kadın Cezaevi’nde mahpuslarla görüşen avukatların verdiği bilgiye göre cezaevlerinde çift kelepçe uygulaması, koğuşlara kamera, keyfi soruşturmalar, çıplak aramalar, darp, işkence, kelepçeli muayene, çıplak arama, tekli hücreye konulma, kitap ve gazete erişimine getirilen kısıtlamalar gibi birçok hak ihlali yaşandığı bilgisi basına yansımıştır. ‘İnsan Hakları Evrensel Bildirisi'nin 5. maddesi ve ‘Kişisel ve Siyasal Haklar Uluslararası Sözleşmesi'nin 7. maddesi, hiç kimsenin işkence veya diğer zalimane, insanlık dışı veya onur kırıcı muamele veya cezaya maruz bırakılmayacağını öngörmektedir" denildi.
 
'Özel yaşamın ihlali'
 
Diyarbakır Kadın Kapalı cezaevinin yüksek güvenlikli olduğu hatırlatılan önergede buradaki tutuklu ve hükümlülerin, özel yaşam alanlarını özellikle tuvalet ve banyoları görecek şekilde birçok güvenlik kamerası konulmasının tutuklu ve hükümlülerin özel yaşamlarının ihlali anlamına geldiğine dikkat çekildi. Kişinin cezaevinde olmasının, onun sadece seyahat etme özgürlüğünü elinden alındığını belirtilen önergede, "Özel yaşam hakkı, sağlık hakkı, giyinme hakkı ve diğer özel hakların hiç biri, tutuklu ve hükümlünün elinden alınamaz. Güvenlik gerekçesiyle tuvalet ve banyoları görecek şekilde kameraların konulması tutuklu ve hükümlüleri ciddi anlamda rahatsız etmiş durumdadır" vurgusu yapıldı.
 
Remziye, Adalet Bakanına şu soruları yöneltti:
 
“* Pandemi koşullarında böylesi güvenlik tedbirlerinin olduğu bir cezaevinde ikinci bir kelepçenin takılması yaşam hakkı ihlali doğurmaktadır. Bakanlığınız çift kelepçe uygulamasından haberdar mıdır?
 
* Çift kelepçe uygulamasının izahatı nedir?
 
* Cezaevinde tuvalet ve banyo gibi özel yaşam alanlarına güvenlik kameralarının takılmasının gerekçesi nedir? Bakanlığınızın bilgisi dahilinde midir?
 
* Diyarbakır Kadın Cezaevinde ve diğer cezaevlerinde yaşanan olumsuzlukların bir an önce giderilmesi için hükümetinizin acil eylem planı var mıdır?
 
* Diyarbakır Kadın Cezaevinde bulunan kadın mahpuslara yönelik belirtilen hak ihlalleriyle ilgili Bakanlığınıza intikal etmiş bir başvuru var mıdır?
 
* Cezaevinde bulunan tutuklu ve hükümlülerin yaşadıkları sorunların giderilmesi başta cezaevi idaresi ve Bakanlığınızın sorumluluğunda değil midir?”