‘Cezaevindeki kirli su sorununu ne zaman çözeceksiniz?’

  • 13:13 12 Eylül 2020
  • Siyaset
ANKARA - HDP’li Muazzez Orhan Işık, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e, “Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalanlara kirli su verilmesi sorununu ne zaman çözeceksiniz?” diye sordu. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Muazzez Orhan Işık, Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi’nde uzun zamandır devam eden su sorununu Meclis’e taşıdı. Muazzez, konuyla ilgili Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması talebiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi. 
 
Önergede ailelerin ve avukatların aktarımına göre cezaevinde musluklardan akan suyun kirli, kurtçuklu ve lağım gibi aktığı belirtildi. Temiz suya erişim hakkının ulusal ve uluslararası mevzuatla koruma altına alındığının vurgulandığı önergede, “Hijyen ve beslenme için en temel ihtiyaç olan suyun bu süreçte sağlanmamasının yaşam hakkına açık bir saldırı olduğu görülmeli ve gerekli tedbirler alınmalıdır” denildi.
 
Önergede Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’den şu soruları yanıtlaması istendi: 
 
“*Cezaevlerinde tutulan insanların sağlık ve yaşam hakkının korunmasından kim veya kimler sorumludur?
 
*Cezaevlerinde temiz suya erişim nasıl sağlanmaktadır? Kullanılan suyun sağlıklı olup olmadığı hangi periyotlarla denetlenmektedir? 
 
*Türkiye’de cezaevlerine temiz suya erişim sorunu yaşanan ceza evleri hangileridir? Bu sorunu çözmek için bir girişim başlatacak mısınız?
 
*Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalanlara kirli su verilmesi sorununu ne zaman çözeceksiniz? Konu hakkında soruşturma başlatacak mısınız? 
 
*2020 yılında cezaevlerinde yaşamını yitiren kişi sayısı kaçtır? Ölüm nedenleri nelerdir?
 
*2020 yılında koronavirüs nedeniyle cezaevlerinde yaşamını yitiren kişi sayısı kaçtır? Bu kişilerin yaş ve cinsiyet dağılımı nedir?”