Kürt işçilere yönelik ırkçı saldırıların araştırılması için önerge

  • 11:01 22 Eylül 2020
  • Siyaset
ANKARA - HDP’li Züleyha Gülüm, Kürt işçilere yönelik ırkçı saldırıların ve işçilerin çalışma koşullarının araştırılması için Meclis’e önerge verdi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, Kürt işçilere yönelik ırkçı saldırıların ve işçilerin çalışma koşullarının araştırılması için Meclis’e önerge verdi. 
 
Kürt İşçilere yönelik ırkçı saldırıların ciddi boyutlara vardığını ve ırkçı saldırıların yanı sıra ekonomik sömürünün de söz konusu olduğunun kaydedildiği önergede yer alan gerekçede şu ifadelere yer verildi: “Çeşitli illerde çalışan Kürt İşçiler düşük ücret, sigortasız ve güvencesiz çalışma, insanlık dışı seyahat, beslenme, barınma ve hijyen koşullarının yanı sıra son yıllarda bir kısmı ne yazık ki ölümlerle sonuçlanan ırkçı ve ayrımcı saldırılara uğramaktadırlar. Geçimlerini sağlamak için gittikleri yerlerde işçilerin can güvenlikleri sağlanamamaktadır. Dolayısıyla Kürt işçilere yapılan saldırıların ve işçilerin insanlık dışı çalışma koşullarının nedenlerinin araştırılması ve buna yönelik önleyici hukuki tedbirler alınması için Anayasa’nın 98’inci, İçtüzüğün 104 ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması için gereği ve bilgilerinizi arz ederim.”