HDP, AB üyesi 26 ülkenin elçilik temsilcileriyle görüştü

  • 11:15 22 Eylül 2020
  • Siyaset
ANKARA - HDP, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu'nun ev sahipliğinde AB üyesi 26 ülkenin elçilik temsilcileriyle online toplantıda bir araya gelerek, Kürt meselesinin demokratik ve barışçıl çözümü bağlamında PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecrit politikalarına dikkat çekti.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Parti Sözcüsü Ebru Günay, Dış İlişkiler Komisyonu Eşsözcüleri Feleknas Uca ile Hişyar Özsoy ve Komisyon üyesi Nazmi Gür, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu'nun ev sahipliğinde AB üyesi 26 ülkenin elçilik temsilcileriyle online toplantıda bir araya geldi. HDP Basın Bürosu tarafından paylaşılan bilgiye göre, AB-Türkiye ilişkileri ve Doğu Akdeniz’deki gerilimin de konuşulduğu toplantının özel gündemi, Kürt meselesinin demokratik ve barışçıl çözümü bağlamında PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik hukuksuz tecrit politikaları ve bu konuda Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesi’nin (CPT) yakın dönemde yayınlanan raporları oldu.
 
Kürt sorunu
 
Bir saat süren toplantıda HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın, Türkiye'nin giderek otoriterleşen gidişatına karşı AB ve üye ülkelerin tutarlı bir yaklaşım sergilemesi gerektiğinin altını çizdiği, hukukun üstünlüğü ve demokrasi parametrelerinin AB-Türkiye ilişkilerinde belirleyici nitelikte olması gerektiğini ifade ettiği belirtildi. Pervin'in ayrıca Kürt sorununun çözümsüzlüğünde tecridin önemli bir rolünün olduğunu ve bu bağlamda CPT'nin raporlarında belirtildiği üzere başta İmralı tecrit sistemi olmak üzere, Türkiye cezaevlerindeki hak gasplarına karşı uluslararası toplumun duyarlılık göstermesi gerektiğine dikkat çektiği aktarıldı.
 
Tecrit 
 
Parti Sözcüsü Ebru Günay ise toplantıda CPT raporlarının yayınlanmasıyla birlikte İmralı'da ve Türkiye cezaevlerindeki son derece kötü koşulların belgelendiğini belirterek, PKK Lideri Abdullah Öcalan'a karşı yürütülen özel tecridin derhal sona erdirilmesi gerektiğini kaydetti. Ebru'nun toplantıya katılan AB ve AB’ye üye ülkelerin temsilcilerinden CPT raporlarındaki taleplerin Türkiye hükümeti tarafından yerine getirilmesi konusunda yakından takip etmelerini talebinde bulunduğu belirtildi.