HDP Kadın Diplomasisi Avrupa Konseyi ile görüştü

  • 11:53 22 Eylül 2020
  • Siyaset
ANKARA - HDP Kadın Diplomasisi Avusturya Milletvekili ve Avrupa Konseyi Kadın- Erkek Eşitliği Komisyonu Başkanı Petra Bayr ile online toplantıda bir araya geldi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, Dış İlişkiler Komisyonu Eşsözcüsü Feleknas Uca ile Muş Milletvekili ve Kadın Diplomasi üyesi Gülistan Kılıç Koçyiğit; Avusturya Milletvekili ve Avrupa Konseyi Kadın-Erkek Eşitliği Komisyonu Başkanı Petra Bayr ile online toplantıda bir araya geldi.
 
İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin tartışmalar yürütüldü
 
HDP Basın Bürosu’ndan paylaşılan bilgiye göre; Türkiye’de artan kadına yönelik şiddet ve çözüm önerilerinin konuşulduğu toplantıda, iktidar tarafından yürürlükten kaldırılmak istenen İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik tartışmalar yürütüldü. Özel olarak HDP Kadın Meclisi’nin çalışmalarıyla ilgili bilgilerin paylaşıldığı toplantıda, Türkiye'deki kadın mücadelesi hakkında görüşleri dile getirildi.
 
Toplantılar devam edecek
 
Toplantıda, kadına yönelik şiddet ve eşitsizlik bağlamında Avrupa Konseyi Kadın-Erkek Eşitlik Komisyonu ile ortak çalışmalar üzerine fikir alışverişinde bulunulurken,  önümüzdeki haftalarda, Avrupa’daki farklı kurumlardan kadınların yer alacağı online toplantıların devam edileceği belirtildi.