HDP’li kadınlar, AP Kadın Eşitlik Komisyonu Başkanı ile görüştü

  • 12:40 23 Ekim 2020
  • Siyaset
ANKARA - HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, AP Kadın Eşitlik Komisyonu Başkanı Evelyn Regner ile gerçekleştirilen online toplantıda Kürt kentlerinde yaşanan taciz, tecavüz ve cezasızlık politikasına değindi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, Dış İlişkiler Komisyonu Eşsözcüsü Feleknas Uca, Kadın Koordinasyonu üyesi Feray Mertoğlu ve HDP Almanya Temsilcisi Leyla İmret, Avrupa Parlamentosu (AP) Kadın Eşitlik Komisyonu Başkanı Evelyn Regner ile online toplantıda bir araya geldi.
 
Türkiye’de kadınlara yönelik şiddet ve hak ihlallerinin tartışıldığı toplantıda söz alan Ayşe Acar Başaran, iktidar tarafından tartışmaya açılan İstanbul Sözleşmesi, Nafaka Hakkı’nın gasp edilmesi ve Meclis’e getirilmek istenen İstismar Yasası’na ilişkin bilgilendirmelerde bulundu.
 
Toplantıda, Kürt kadınlarına yönelik saldırılara da dikkat çeken Ayşe, özellikle Kürt kentlerinde asker ve polislerin gerçekleştirdiği taciz ve tecavüz olaylarını “özel savaş yöntemi” olarak değerlendirdi. Ayşe, “Özellikle asker, polis gibi zor aygıtlara dahil olan kişiler, devlet desteğiyle kadın ve çocukları istismar edip cezasız kalıyorlar” diyerek, Batman’da İpek Er’in intihara sürüklenmesine neden olan uzman çavuş Musa Orhan’ın serbest bırakıldığına vurgu yaptı.
 
Ayşe, son olarak tüm dünyadaki kadınlarla birlikte ortak mücadelenin daha fazla büyütülmesi gerektiğini belirtti.
 
Evelyn Regner da dayanışma ve destek sunacaklarını söyledi.