‘Kürt sorununu çözmenin tek yolu demokratikleşmedir’

  • 09:06 25 Ekim 2020
  • Siyaset
DİYARBAKIR - Türkiye’nin köklü sorunları olduğunu ve bu sorunlardan birinin de Kürt sorunu olduğunu söyleyen HDP’li Semra Güzel bu sorunu çözmenin tek yolunun demokratikleşme olduğuna dikkat çekti.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP), kuruluşlarının 8’inci yılını geride bırakırken, milletvekillerine, üye ve yöneticilerine yönelik baskılar ise devam ediyor. Diğer yandan baskılara karşı direnişlerini sürdüren HDPli milletvekillerine 2016 yılından bu yana yüzlerce fezleke hazırlanırken, birçok milletvekilinin de vekilliği düşürüldü. 
 
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz’in de aralarında olduğu HDP’li milletvekilleri hakkında Meclis’in açıldığı 1 Ekim’den bu yana toplamda 61 fezleke hazırlandı. Fezlekelerin en fazla kadın milletvekilleri hakkında hazırlanmış olması ise dikkat çeken bir diğer konu. 
 
Öte yandan geçtiğimiz Perşembe günü HDP’nin Diyarbakır il ve Yenişehir ilçe binalarına baskın yapılarak il ve ilçe eşbaşkanları gözaltına alındı. 
 
HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, partisine yönelik artan saldırıları ve buna karşı verdikleri mücadeleyi değerlendirdi.
 
‘Kadınlara yönelik ciddi saldırı söz konusu’
 
HDP’nin tüm baskılara rağmen ısrarla direnen ve boyun eğmeyen bir noktada yer aldıklarını kaydeden Semra, saldırılara karşı direnmekten vazgeçmeyeceklerini ifade etti. Semra, “Kadın eylemsellikleri bunun en somut örneği. Kadınlara yönelik çok ciddi bir saldırı söz konusu, neredeyse her gün bir kadın katlediliyor. Fakat kadınlar ısrarla sokakta kalmaya, mücadele etmeye devam ediyor. Bu canlı doğanın bir kuralıdır. Bugün HDP’ye yönelik saldırılar arttıkça HDP’nin etrafında kenetlenen, muhalefet gücünü HDP’de gören kitlelerin niceliği de artmakta ve daha fazla bir sahiplenme söz konusu olmaktadır. Bunu haziran ayında başlattığımız  ‘Demokrasi Yürüyüşü’nde de gördük” dedi. 
 
‘Amacımız zafere ulaşmak’
 
İktidarın gücünü sağlamlaştırmak için muhalif kesimlere saldırdığını, diğer yandan yapılan birçok anketten de AKP’nin tek başına iktidar olacak gücünün kalmadığını ifade eden Semra, tüm bu yaşananlara karşın demokratik, eşitlikçi bir ülkede beraber yaşayabilmenin yollarının mümkün olduğunu dile getirdi. Semra, “Temel mesele Türkiye’nin demokratikleşmesi. Bundan 30 yıl önce de bu geleneğe saldırılar vardı. Şu an aynı saldırılar devam etmekte. O yüzden bizler bu saldırıların hedefini de amaçlarını da çok iyi biliyoruz. Bulunduğumuz nokta temel ilkeler doğrultusunda saldırılar ne olursa olsun amacımız zafere ulaşmaktır” sözlerini kullandı. 
 
‘Demokrasinin olmadığı yerde despotizm ortaya çıkar’
 
Meclis çalışmalarına değinen Semra, yasa tasarılarına dair yapılan hiçbir eleştirinin tasarılara konulmadığını, önergelere ise cevap verilmediğini aktararak, iktidarın “muhalefet yok hükmünde” demek istediğini kaydetti. Semra, “Bu da toplumun sorunlarına çözüm üretememe halini yaratıyor. Demokrasinin olmadığı yerde despotizm ortaya çıkıyor ve siyaset yoluyla sorunlara çözüm olma yolunu tıkıyor” ifadelerine yer verdi. 
 
‘Siyaset üretmeye devam edeceğiz’
 
Mevcut iktidar tarafından kapsamlı bir saldırı mekanizmasının devrede olduğuna işaret eden Semra, bunu son olarak, 2014 yılından bu yana MYK üyesi olan çok sayıda kişinin tutuklanmasında gördüklerini sözlerine ekledi. HDP’ye yönelik bir sindirme politikasının söz konusu olduğunu ancak bunun karşısında da bir mücadelenin olduğunu vurgulayan Semra, “Halkların, kadınların, inançların sorunlarına çözüm yolu aramaya ve bu kesimlerle bir araya gelip siyaset üretmeye devam edeceğiz. Muhalefet güçlerinin bu süreçte beraber hareket etmesi bu faşist iktidarın panzehiri olacaktır. Bunu sadece seçim ittifakına değil, demokrasi ittifakına dönüşecek bir toplumsal muhalefet gücü kurmaya devam edeceğiz” diye belirtti. 
 
‘Sokağı güçlendirmek gerekiyor’
 
Türkiye’nin köklü sorunları olduğunu ve bu sorunlardan birinin de Kürt sorunu olduğunu söyleyen Semra,  bu sorunu çözmenin tek yolunun demokratikleşme olduğuna dikkat çekti. Bunun için de gelen talep ve önerileri beraber tartışarak bir çözüme gideceklerini dile getiren Semra, “Bunun sokağa yansıması da bu gücün ne kadar örgütlenebildiği ile alakalı. Sokak şu anda kriminalize edilmiş durumda. Fakat bahsettiğimiz şekilde bir muhalefet gücünün açığa çıkması sokağı da hareketlendirecektir. Bunu en son barolara ilişkin yapılan değişiklikte gördük” diye konuştu.