Aktivist Nasibe Şemsai için Göç Komisyonu’nun toplanması istendi

  • 12:50 20 Kasım 2020
  • Siyaset
ANKARA - HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, İranlı aktivist Nasibe Şemsai'nin yaşadığı sürece ilişkin İnsan Hakları İnceleme Komisyonu bünyesinde bulunan Göç ve Uyum Alt Komisyonunun sorumluluk almasını istedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, Türkiye üzerinden Avrupa'ya geçmek isteyen İranlı aktivist Nasibe Şemsai'nin yaşadığı sürece ilişkin İnsan Hakları İnceleme Komisyonu bünyesinde bulunan Göç ve Uyum Alt Komisyonu’nun toplanmasını talep etti.
 
Gülistan, Nasibe Şemsai’nin İran’da başörtüsü karşıtı eylemlerine katılan kadınlardan biri olarak tanındığını belirtti. Gülistan, Nesibe ile ilgili şunları aktardı: “2017 yılından bu yana başörtüsü karşıtı eylemlere katıldıkları gerekçesiyle birçok İranlı kadın gözaltına alınmış ve tutuklanmıştır. Kimi İranlı kadın ise İran’ı terk etmek zorunda kalarak başka ülkelere sığınma talebinde bulunmuştur. Bunlardan biri de Nasibe Şemsai’dir.
 
İstanbul’da yakalandı
 
İran’dan kaçan kadınların İran devletine geri iadesi onların yaşam haklarını ciddi boyutta tehdit etmektedir. Hakkında 12 yıllık kesinleşmiş cezası bulunan Nasibe Şemsai Avrupa’ya geçmek üzere Türkiye’ye gelmiş ve İstanbul’da yakalanmıştır. Hakkında İstanbul Valiliği tarafından İran’a geri gönderilmesi yönünde karar verilen Şemsai, Edirne geri gönderme merkezinde uzun süre tutulmaktadır. İstanbul Valiliği tarafından verilen kararın gerekçesinde ise; Türkiye’ye yasadışı yollarla girmiş olması ve sahte pasaportla Türkiye’den ayrılırken yakalanmış olması gösterilmektedir. 
 
Gereği yapılmalı
 
Türkiye’ye sığınan göçmen kadınların başta yaşam hakkı güvence altına alınarak; yaşadıkları sorunlar tüm boyutlarıyla tespit edilmeli, mağduriyetleri giderilmeli, 6284 sayılı Kanun’da yer alan koruyucu ve önleyici tedbirlerin, göçmen kadınlar için de uygulanabilir olmasının önünde önemli adımlar atılmalıdır. İnsan Hakları İnceleme Komisyonu bünyesinde bulunan Göç ve Uyum Alt Komisyonu’nun sığınmacı kadınlar özelinde derhal toplanması önem arz etmektedir.”