Pero Dundar erkek-devlet şiddetinin araştırılmasını istedi

  • 11:51 25 Kasım 2020
  • Siyaset
ANKARA - HDP Mardin Milletvekili Pero Dundar, Meclis’e sunduğu araştırma önergesi ile bölgedeki erkek-devlet şiddetinin açığa çıkarılmasını, şiddet faillerine cezai işlemin uygulanmasını talep etti.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Pero Dundar, bölge kentlerinde artan erkek devlet şiddeti ve cezasızlık politikalarının araştırılması amacıyla TBMM Başkanlığına sunduğu önerge ile Meclis Araştırması açılmasını talep etti.
 
‘Suçlar örtbas edilmek isteniyor’
 
Araştırma açılmasının gerekliliklerine işaret edilen önergede, dünyanın her yerinde artan kadına yönelik şiddetin, Türkiye’de de cezasızlık politikaları, iyi hal indirimleri ve şiddete dönük etkin bir mücadele yürütülmemesinin sonucunda arttığına dikkat çekildi. Savaş ve şiddet politikalarından en çok etkilenen kesimin kadınlar ve çocuklar olduğuna yer verilen önergede, Batman’da uzman çavuş Musa Orhan’ın tecavüz ettikten sonra intihara sürüklediği İpek Er, Dersim’de haber alınamamasında Zainal Abakarov’un baş şüpheli olduğu Gülistan Doku, Şırnak’ta uzman çavuşun cinsel istismarda bulunduğu çocuk hatırlatılarak Kürt kentlerindeki erkek devlet şiddetine işaret edildi. Önergede ayrıca, bu suçların faillerinin korunarak suçlarının örtbas edilmeye çalışıldığı vurgulandı.
 
‘Anneler cezaevinde tutulmaya devam ediyor’
 
Bölgedeki şiddet vakalarından birçok örneğin verildiği önergede, devamla şunlar kaydedildi: “Nitekim en ağır acıları yaşamasına rağmen barışın gelmesi için mücadele etmekten asla vazgeçmeyen Barış Annelerine evladının cenazesinin kargo şirketi aracılığı ile gönderilmesi, ATK raporlarında cezaevinde kalamaz denmesine rağmen anneler cezaevlerinde tutulmaya devam edilmektedir. Kayyım politikaları ile kadına yönelik şiddetle mücadele eden merkezlerin, derneklerin, sığınma evlerinin kapatılması kadınların korumasız bırakılması, kadın eşbaşkanların, aktivistlerin haksız hukuksuz bir şekilde gözaltına alınıp tutuklanması da özel savaş politikalarının bir sonucudur. Kadına yönelik erkek ve devlet şiddetinin açığa çıkarılması, kamu görevlileri ve kolluk eliyle işlenen suçların örtülmemesi, bu şiddeti uygulayanlara dönük gerekli cezai işlemlerin yapılması ve bu şiddeti önlemek için ilgili yasaların uygulanması için amacıyla Meclis Araştırması açılması elzemdir.”