Aylin Nazlıaka: Özgür gelecek kadınların ellerinde yükselecek

  • 13:30 25 Kasım 2020
  • Siyaset
ANKARA - CHP Kadın Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka, 25 Kasım dolayısıyla yaptığı basın toplantısında “Eşit, özgür ve demokratik bir gelecek; biz kadınların ellerinde yükselecek. El ele verip, önce eril zihniyeti sonra dünyayı değiştireceğiz” dedi.
 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla partisinin Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Konuşmasında Dominik’te 60 yıl önce katledilen Mirabal Kardeşler’i hatırlatan Aylin, “Mirabal Kardeşler, ülkedeki diktatörlüğe karşı direndiler. Hapsedildiler, tutuklandılar, ağır işkencelere maruz kaldılar. Kadınların baskıya karşı mücadelesini, Mirabal Kardeşler’i yok ederek sindireceğini sanan diktatör, onların  patlayan ve ülkeyi saran öfke seli ile devrildi” dedi.
 
‘Pandemide sorunlar daha da büyüdü’
 
Bu yıl 25 Kasım’ın pandemi koşullarında karşılandığına değinen Aylin, “Ancak hepimiz biliyoruz ki; ülkemizde kadına yönelik şiddet, ayrımcılık ve hak ihlalleri artarak devam ediyor. Kadınlar şiddete, istismara, yoksulluğa, güvencesizliğe sıkıştırılmış hayatlar yaşıyor. Pandemi döneminde bu sorunların daha da büyümesi yetmezmiş gibi; kazanılmış haklarımıza dahi göz diken, kadınları ‘fıtrat ve kader’ arasına sıkıştıran bir iktidarla mücadele ediyoruz” ifadelerini kullandı.
 
‘Dünyayı değiştireceğiz’
 
“Kadına dönük şiddetin politik olduğunu” ifade eden Aylin, şunları söyledi: “Bizler, sokakları, meydanları, kampüsleri, fabrikaları, tarlaları terk etmeyeceğiz. Hayatı kurduğumuz her alanda sözümüzü çoğaltacağız. Siyaset yapmaktan da emeğimizin hakkını savunmaktan da vazgeçmeyeceğiz. Eşit, özgür ve demokratik bir gelecek; biz kadınların ellerinde yükselecek. Yaşamın her köşesini sevgiyle, barışla, kardeşlikle, güvenli bir gelecekle donatacağız. El ele verip, önce eril zihniyeti sonra dünyayı değiştireceğiz. Cesaret biziz. Azim biziz. Emek biziz. Biz kadınlarız. Biz her iki kişiden biriyiz.”