Efrîn’de kaçırılan kadınların durumu Meclis’e taşındı

  • 10:32 26 Kasım 2020
  • Siyaset
ANKARA - Efrîn’de 2018’den bu yana kaçırılan kadınların durumunu Meclis’e taşıyan HDP’li Feleknas Uca, “Afrin’de kaç sivil kaçırılmış ve kaybedilmiştir? Bunların kaçı kadın ve kız çocuğudur? Türkiye’nin desteklediği gruplarca tutsak edilen kadınların akıbetleri nedir?” diye sordu.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Feleknas Uca, Efrîn'de Türkiye destekli silahlı gruplar tarafından kaçırılan kadınların durumunu Meclis gündemine taşıdı. Konuya ilişkin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanıtlaması üzerine verilen önergede Uluslararası Bağımsız Araştırma Komisyonu ve Af Örgütü de dahil olmak üzere, insan hakları kuruluşları tarafından hazırlanan raporlara göre, Mart 2018’den bu yana Türkiye’nin desteklediği ve Suriye Milli Ordusu adı altında toplanan gruplarca, siviller hakkında birçok keyfi tutuklama gerçekleştirildiği belirtildi.
 
‘Kaçırılan kadınların akıbetleri belli değil’
 
Yüzlerce kadının kaçırıldığı ve hala akıbetlerinin belli olmadığına dikkat çekilen önergede, “İnsan hakları kuruluşları 2019’un ikinci yarısında 506 tane keyfi tutuklamayı kayda geçmiş ve 2020 yılı boyunca da bu silahlı gruplar tarafından alıkonup kaybedilen kadınlar mevcut. Raporlar aynı zamanda söz konusu birliklerin, sivilleri karargahlarında işkenceye maruz bıraktıklarını ortaya koymaktadır. Bu birliklerin haraç topladıkları ve fidye karşılığında serbest bırakmak üzere insan kaçırdıkları da bilinmektedir” ifadelerine yer verildi.
 
Önergede, Dışişleri Bakanı’na şu sorular yöneltildi:
 
* Mart 2018 tarihinden itibaren Afrin’de kaç sivil kaçırılmış ve kaybedilmiştir? Bunların kaçı kadın ve kız çocuğudur? Türkiye’nin desteklediği gruplarca tutsak edilen kadınların akıbetleri nedir?
 
* Afrin’de kadınların kaçırılıp, insanlık dışı muamelelere maruz kalmasını önlemeye dönük bir politikanız var mı? Afrîn’de talan, kaçırma ve işkence gibi suçları işleyenlerin yargılanması ile ilgili bir çalışmanız mevcut mudur?
 
* Suriye Milli Ordusu’nun kaçırdığı kadın ve kız çocuklarının bulunup ailelerine teslim edilmesi noktasında çalışmalarınız var mıdır?
 
* Türkiye’nin desteklediği bu grupların 2 yılı aşkın süredir devam eden ve uluslararası raporlara da yansıyan hak ihlalleri konusunda etkili bir soruşturma yapılmakta mıdır?
 
* Türkiye hükümeti tarafından desteklenen grupların militanları Afrin halkına yaptığı işkence ve hak ihlallerini kayda alıp açık bir şekilde yayınlamıştır. Bu kişiler hakkında yasal işlem yapılmış mıdır? Yapılmadıysa sebebi nedir? Herhangi bir işlem yapılacak mıdır?”