Bêrû’nun yasaklanması Meclis’e taşındı

  • 12:14 26 Kasım 2020
  • Siyaset
ANKARA - HDP’li Ayşe Sürücü, Teatra Jiyana Nû tarafından sahnelenen Kürtçe “Bêrû” oyununun yasaklanmasını İçişleri Bakanı’na sordu. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Teatra Jiyana Nû’nun Kürtçe “Bêrû” oyununun yasaklanmasını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu.  Meclis Başkanlığına verilen yazılı soru önergesinde kültürün öğrenilmesinde ve gelecek nesillere devredilmesinde baş aracın dil olduğu vurgulandı. 
 
Önergede, “Bir toplumun yaşamak için ürettiği maddi ve manevi değerlerin hepsi kültür ögesi içinde yer alır. Dil, bu kültürün gelişip güçlenmesini, kuşaktan kuşağa aktarılmasını sağlayan çok önemli bir araçtır. Her millet dilini ve kültürünü yüzyıllar boyunca yoğurur.  Böylece dil ve kültürün basit birer parçasıymış gibi görünen ögeler yaşamın içerisinde yer buldukça kültürün önemli bir unsuru olarak ortaya çıkar ve ait olduğu toplumun bir simgesi olarak medeniyetin oluşumuna katkı verir. Bu noktada Kürtçe de tüm diğer diller gibi yaşatılmalı ve dil hakkı ait olduğu halkta saklıdır” denildi. 
 
‘Kürtçe tiyatro yasaklandı’
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda sahnelenecek olan Dario Fio’ya ait olan Kürtçe tiyatro oyunu Bêrû’nun Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı tarafından  “kamu düzeninin bozulacağı” gerekçesi ile gösterime saatler kala yasaklandığının hatırlatıldığı önergede, ardından yine Şanlıurfa Barosu’nda Kürtçe sergilenecek olan aynı oyun Valilik tarafından il sınırları içinde süresiz bir şekilde yasaklandığı belirtildi. 
 
Bakan’dan şu soruları yanıtlaması istendi: 
 
“*Kürtçe sergilenecek olan tiyatro oyunu neden yasaklanmıştır?
 
*Urfa Valiliği ve Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı hakkında sanatsal faaliyetleri engellemeleri üzerine bir soruşturma başlatacak mısınız?
 
*Kürtçe tiyatro oyunu kamu düzeninde hangi düzeyde bir bozulma yaratmaktadır?
 
*Urfa Valiliği neden Kürtçe tiyatroyu süresiz yasaklamıştır?”