‘Rehin alınan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalı’

  • 12:48 2 Aralık 2020
  • Siyaset
ANKARA - Şırnak’ta gözaltına alınanlar için açıklama yayımlayan HDP Demokratik Yerel Yönetimler Kadın Kurulu,“Cizre Eşbaşkanımız Berivan Kutlu, Cizre halkının ve kadınlarının seçilmiş iradesidir. Berivan Kutlu ve rehin alınan tüm arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Demokratik Yerel Yönetimler Kadın Kurulu Sözcüsü Hediye Karaaslan, dün sabah saatlerinde evine yapılan baskın sonucu darp edilerek gözaltına alınan yerine kayyım atanan Cizre Belediye Eşbaşkanı Berivan Kutlu’nun da aralarında bulunduğu 24 kişi  için yazılı açıklama yayınladı.Açıklamada, AKP ve MHP iktidarının kadının örgütlü gücünden korktuğu ifade edildi.  
 
‘Ülkeyi terk etmesi’ yönünde tehdit edilmişti’
 
Hediye yaptığı açıklamada, düşmanlık siyasetinden vazgeçemeyen AKP-MHP iktidarının siyasi soykırım operasyonları ile son on günde yaklaşık 1000 kişiyi gözaltına aldığına vurgu yaparak, “Önceki gün de aralarında Cizre Belediye Eşbaşkanımız Berivan Kutlu, Belediye Meclis ve İl Genel Meclisi üyelerimizin de olduğu onlarca kişi gözaltına alınmıştır. 29 Ekim 2019’da yapılan ‘Kayyım Darbesi’ ile görevinden uzaklaştırılan Cizre Belediye Eşbaşkanımız Berivan Kutlu, 31 Mart 2019 yerel seçimleri ile göreve geldiği günden itibaren 4 kez gözaltına alınmıştır. Her defasında düzmece iddianamelerle gözaltına alınan Berivan, bir önceki gözaltında ise polis tarafından ‘ülkeyi terk etmesi’ yönünde tehdit edilmiştir” ifadelerine yer verdi.
 
‘Kadın düşmanı politikalarla 19 eşbaşkanımız rehin alınmıştır’
 
“Kadınların örgütlü gücünden ve varlığından korkan AKP-MHP erkek ittifakı, bütün saldırılarında öncelikle ve esas olarak kadınları ve kadın mücadelesini hedef almaktadır” diyen Hediye, AKP-MHP iktidarının halkın iradesine atadığı kayyımlar ile kadın kazanımlarına ve eşbaşkanlık sistemlerine saldırmakta olduğunu ifade etti. Hediye, “Kayyım atamaları ile birlikte belediye kadın eşbaşkanlarımız ve meclis üyelerimiz gözaltına alınıp tutuklanmıştır. İktidarın, eril ve kadın düşmanı politikaları sonucunda 19 kadın eşbaşkanımız rehin alınmıştır. Halen 7 kadın belediye eşbaşkanımız olmak üzere onlarca meclis üyemizin tutuklulukları devam etmektedir” dedi.
 
‘Berivan Kutlu, Cizre halkının ve kadınlarının seçilmiş iradesidir’
 
Kadın düşmanı politikalara, eşbaşkanlık sistemlerine yönelik saldırılara karşı bugüne kadar boyun eğmediklerini belirten Hediye şöyle devam etti: “Bugünden sonra da eğmeyeceğiz. Biz kadınlar, kazanımlarımızı gasp eden kayyım siyasetine karşı bulunduğumuz her alanda mücadelemizi sürdüreceğiz. Bilinmelidir ki; Cizre Eşbaşkanımız Berivan Kutlu, Cizre halkının ve kadınlarının seçilmiş iradesidir. Berivan Kutlu ve rehin alınan tüm arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır.”