'Kandıra Cezaevi'nde tutsaklar adli mahkumların tacizine maruz kalıyor'

  • 13:12 4 Aralık 2020
  • Siyaset
ANKARA - Kocaeli Kandıra 1 Nol’lu Cezaevindeki siyasi tutsaklara uygulanan hak ihlallerini Meclis gündemine taşıyan HDP'li Feleknas Uca, "Kandıra Cezaevinde, adli mahkumların tacizine maruz kalan siyasi kadın mahkumların şikayetlerinin cezaevi idaresince görmezden gelinmesinin sebebi nedir” diye sordu.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Feleknas Uca, Kocaeli Kandıra 1 No’lu Cezaevindeki siyasi tutsaklara uygulanan hak ihlalleri ve saldırılara ilişkin Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlanması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi. Önergede, Türkiye cezaevlerinde özellikle siyasi tutsaklara yönelik gerek var olan mevzuatlardan gerekse cezaevi idaresinin kişisel, keyfi tutum ve davranışlarından kaynaklanan hak ihlallerinin her geçen gün arttığı belirtildi. 
 
‘Kadınlar adli mahpusların sözlü ve fiziki şiddetine maruz kalmaktadır’
 
Kocaeli Kandıra’da bulunan Kocaeli 1 No’lu F Tipi Cezaevinde kalan siyasi kadın mahpuslara kitap ve diğer yayınlar verilmediğine, cezaevi idaresi tarafından okuma hakları büyük ölçüde engellendiğine dikkat çekilen önergede “Siyasi mahpusların mektuplarında yazdıklarına göre; iki siyasi kadın mahkûm, yan hücrelerinde kalan adli mahpusların sözlü ve fiziki şiddetine maruz kalmaktadır. Adli mahpuslar, dışkılarını havalandırma boşluğuna atarak, bu iki siyasi mahkûmun hem sağlıklarını tehlikeye atmakta hem de mahpusları ağır bir psikolojik şiddete maruz bırakmaktadırlar. Mahpusların gönderdiği mektuplarda, bu saldırılar nedeniyle cezaevi idaresine yapılan başvurular, idare tarafından tamamen görmezden gelindiği söylenmiştir. Öte yandan, hasta mahpusların tek kişilik hücrelerde tutulduğu ve mahpuslara keyfi bir şekilde hücre ve havalandırmaya çıkarmama cezası verilmekte olduğu ifade edilmiştir” denildi.
 
Feleknas, konuyla ilgi Abdülhamit Gül’e şu soruları yöneltti:
 
“*Kocaeli 1 No’lu F Tipi Cezaevinde yaşandığı aktarılan hak ihlallerinden haberiniz var mıdır? Var ise Bakanlığınız tarafından sorumlular hakkında başlatılmış herhangi bir soruşturma mevcut mudur?
 
* Söz konusu cezaevinde kadın mahpuslara uygulanan kitap ve dergi yasağının gerekçesi nedir? Her türlü yayın hakkını engelleyen bu uygulamadan haberdar mısınız?
 
* Kandıra Cezaevinde, adli mahkumların tacizine maruz kalan siyasi kadın mahkumların şikayetlerinin cezaevi idaresince görmezden gelinmesinin sebebi nedir?
 
* Hasta mahkumlara hücre ve havalandırma cezası verilmesi hayati tehlikeye neden olmaktadır. Cezaevi idaresinin insanların yaşamlarını tehlikeye atan cezaları ve uygulamalarına son vermesine ilişkin alacağınız herhangi bir önlem var mıdır?
 
* Kandıra Cezaevinde yaşanan hak ihlallerinin tekrar yaşanmaması için alacağınız önlemler nelerdir?”