‘Kadını itaat etmeye zorlayan zihniyet katillerini de üretti’

  • 09:05 12 Ocak 2021
  • Siyaset
HAKKARİ - HDP Hakkari İl Eşbaşkanı Sipan Turan 2020 yılında Türkiye’de Pandemi koşullarıyla beraber artan kadın katliamlarını değerlendirdi. Sipan, “Türkiye son 10 yılda Dünya genelinde özgürlüklerin en çok gerilediği ülke oldu. Kadını eve hapseden, itaat etmeye zorlayan zihniyet katillerini de üretti” dedi.
 
Türkiye'de de koronavirüs (Covid-19)  salgınının etkili olduğu 2020 yılında erkek-devlet şiddeti daha da arttı. 2020 yılında en az 332 kadın erkek şiddeti sonucu yaşamını yitirdi. Katledilen kadınlardan 42’sinin faili bulunmazken, 290 kadın en yakınları (baba, eş, kardeş, eski arkadaş, akraba, çocuk, boşanma aşamasında olduğu erkek) tarafından katledildi. Yıl içerisinde 110 kadın şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari İl Eşbaşkanı Sipan Turan, 2020 yılında katledilen kadınların dünyada ve Türkiye'de koronavirüsünün (Covid-19) etkisinden kaynaklı alınan önlem ve kısıtlamalarla birlikte birçok sorunu beraberinde getirdiğini aktardı.
 
‘Yıl başlamadan kadın katliamları başladı’
 
Kadın katliamlarının 2020 yılında da durmadığını ve her sene en az 300 kadının katledildiğini söyleyen Sipan Turan, verilere göre 2020 yılında 323 kadının katledildiğini 110 kadının ise şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdiğini belirtti.  2020 yılının son gününde 4 kadının katledildiğini hatırlatan Sipan, "2021'in ilk saatlerinde bir kadın yine ölü bulundu. Bu anlamda baktığımız zaman kadına şiddet ve katliamlar ciddi anlamda arttı. Her sene en az 300 kadın öldürülürken yarısından fazlası boşanma aşamasındayken öldürülüyor. Pandemi sürecinde (Covid-19) nedeniyle alınan önlemler ve başlatılan kısıtlamalar beraberinde birçok sorunu getirdi" dedi.
 
‘Kadını itaat etmeye zorlayan zihniyet katillerini de üretti’
 
Uzaktan eğitim programlarında öğrencilere verilen eğitimlerin ise cinsiyetçi bir eğitim olduğuna dikkat çeken Sipan, “Bununla birlikte birçok iş yapılırken erkek seslendirmesiyle komut şeklinde veriliyor. Aynı zamanda kadın oyuncular tarafından bu işler yerine getiriliyor. Düşünce Kuruluşu Freedom House'a göre Türkiye son 10 yılda Dünya genelinde özgürlüklerin en çok gerilediği ülke oldu. Kadını eve hapseden kadını itaat etmeye zorlayan zihniyet katillerini de üretti. Bu zihniyetle mücadele edeceğiz haklarımız var her zaman kadın mücadelemiz ve meclisimizle özgür, eşit, adil yaşamı sonuna kadar savunmaya devam edeceğiz. Bu anlamda biz kadın meclisimizin şiddet, taciz ve tecavüze maruz kalan bütün kadınların sesi olmaya devam edeceğimizi belirtiyorum. 2021 yılının kadın şiddetinden uzak bir yıl olmasını diliyorum” diye konuştu.