'ŞÖNİM'deki şiddete ilişkin soruşturma başlatıldı mı?'

  • 14:06 18 Ocak 2021
  • Siyaset
 
ANKARA - HDP'li Milletvekili Ayşe Sürücü, ŞÖNİM’e bağlı bir konukevinden ayrılan iki kadının kurum çalışanları tarafından maruz bırakıldığı psikolojik şiddeti Meclis’e taşıyarak, “ŞÖNİM bünyesinde kadınlara ve çocuklara yaşatılan kötü muameleye ilişkin bir soruşturma açılmış mıdır?” diye sordu. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Malatya’da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Şiddeti İzleme ve Önleme Merkezi’ne (ŞÖNİM) bağlı bir konukevinden ayrılan iki kadının yaşadıkları psikolojik şiddeti Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'a sordu.
 
‘Pedagog desteğinin olmadığı’ iddiası
 
ŞÖNİM’in kadınların talebini karşılamadığı belirtilen önergede, “Sürekli konukevinden gönderilme hissi içinde olan, aynı zamanda kurumda kadınlara danışmanlık yapan sosyal güvenlik uzmanlarının kadınlara, ‘Ne yapacaksın? Nereye gideceksin? Planın nedir? Eşine geri dönmek ister misin?’ gibi sorular sorulduğunu aktaran kadınlar, ‘Siz devletin malından yararlanıyorsunuz’ denildiğini de basına aktarmıştır. Ayrıca basına yansıyan haberde, kurumda bazı odaların ve karantina bölümlerinin kadınlara temizletildiği, çocuklara ise gerekli pedagojik desteğin verilmediği ve oyuncak gibi çocuğun bilişsel gelişimi için etkili olan malzemelerin de temin edilmediği belirtilmektedir” denildi.
 
Ayşe, konuya ilişkin Zehra Zümrüt Selçuk’a şu soruları yöneltti:
 
“* ŞÖNİM bünyesinde kadınlara ve çocuklara yaşatılan kötü muameleye ilişkin bir soruşturma açılmış mıdır?
 
* Bakanlığınız ŞÖNİM’de bulunan kadın ve çocukları hangi düzeyde takipte tutmaktadır?
 
* ŞÖNİM’ler kadın dernekleri ve STK’lar ile işbirliği yapmakta mısınız?
 
* Merkezlerinizde bulunan kadınların istihdam ve eğitim gibi toplumsal hayata dönüş konularında bir bütçe planınız var mıdır?
 
* ŞÖNİM’e şiddet sonucu gelen kadınların faillerine karşı İstanbul Sözleşmesi uygulanmış olsaydı, mevcut sığınan kadın sayısında ne oranda bir düşüş yaşanırdı, bu konuda bir çalışmanız mevcut mudu?”