‘Öldürülen kadınların kanı hepinizin elinde’

  • 19:27 26 Ocak 2021
  • Siyaset
 
ANKARA - CHP Milletvekili Jale Nur Süllü, AKP’nin kadın politikalarını eleştirerek, “Bütün suç da sizin, günah da sizin. Bu ülkede öldürülen kadınların her birinin kanı hepinizin elinde” dedi.
 
Meclis Genel Kurulu’nda AKP ve CHP arasında kadın katliamları ve kadına dönük şiddet konusunda gerilim yaşandı. CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, HDP’nin kadın katliamlarının önlenmesi amacıyla Meclis Genel Kurul’a sunduğu genel görüşme talebine ilişkin konuştu. 
 
Kürsüde konuşan Jale, “İyi bir iletişimle gerçekten başarabileceğimize inanıyordum. Ancak ne yazık ki öyle olmadığını deneyimleyerek öğrendim. Otuz bir aylık süreçte Cumhuriyet Halk Partisinin, İyi Parti’nin, Halkların Demokratik Partisi’nin sayısız kez kadın konularıyla ilgili araştırma önergesi verdiğini hatırlıyorum. Her seferinde de AKP ve MHP oylarıyla reddedildiğine tanıklık ettim. Tanıklık ettiğim başka bir şey daha var, o da hangi parti grubu tarafından verilirse verilsin AKP’li milletvekili arkadaşlarımızın, özelikle de kadın milletvekili arkadaşlarımızın bu kürsüye gelip işlerin nasıl iyi gittiğini anlattığına tanıklık ettik. Sonuç: Kabul edenler, etmeyenler, kabul edilmemiştir ve yeni bir gündem maddesine geçiyoruz ne yazık ki ama kadınlar ise şiddet görmeye ve öldürülmeye devam ediliyorlar Türkiye’de ne yazık ki” dedi.
 
Jale’nin ardından önerge üzerine AKP Edirne Milletvekili ve Meclis KEFEK Başkanı Fatma Aksal söz aldı. Fatma CHP’yi hedef alarak, “On sekiz yıllık Ak Parti iktidarı döneminde kadına karşı şiddetin önlenmesi için yapılanları burada saatlerce sayabilirim ama kadına karşı şiddeti, tacizi, tecavüzü önleyeceksek ilk önce samimi olmamız gerekiyor. Ben buradan tüm milletvekillerimizi samimiyete davet ediyorum. Özellikle CHP’nin kadın milletvekillerine sesleniyorum: Her gün teşkilatlarınızda taciz, tecavüz vakaları yaşanırken üç maymunu oynamayacaksınız” diye belirtti.
 
‘Sizin tutunabileceğiniz hiçbir konu yok’
 
Fatma’ya karşılık veren CHP’li Jale, şöyle konuştu: “Otuz bir aylık milletvekili bulunduğum süreç içinde burada sürekli ne zaman bu kadın konusu gündeme gelse -vay efendim- Sayın Recep Tayyip Erdoğan ne iyi işler yapmış, on sekiz yıldır şu iş başarılmış. Peki, sonuç ortada arkadaşlar, madem bu kadar iyi iş yapıldı da Türkiye’de neden günde 3 kadın öldürülüyor? Önce bize bunu hesabını verin. Ha, şimdi, söylediğiniz bir şey vardı, yıllardır sığındığınız belli konular var artık bu masallara kimse inanmıyor. Sizin tutunabileceğiniz hiçbir konu yok. Bütün suç da sizin, günah da sizin. Bu ülkede öldürülen kadınların her birinin kanı hepinizin elinde.  Hiçbiriniz bu konuda hiçbir şey yapmıyorsunuz. Bakın arkadaşlar, olay ‘senin tecavüzcün’ ‘benim tecavüzcüm’ olayına girerse buraya çok pislikler dökülür; bakın, tekrar söylüyorum, çok pislikler ortaya dökülür. Biz onları savunmayız. Siz bize o olayların hesabını sormadan önce Ensar Vakfında ‘Bir kereden bir şey olmaz.’ diyen bakanınıza hesap sorun; tamam mı, önce ona sorun hesabını. Size kadınlar verecek esas dersi, sandıkta kadınlar verecek o dersi, gençler verecek, öldürülen kadınların aileleri verecek o dersi. Bütün AKP milletvekili arkadaşlar da bilsin- bu konularda gerçekten duyarlı olan, İstanbul Sözleşmesi’nin arkasında dimdik duran sevgili Canan Kalsın’ı aldınız görevden, Fatma Aksal’ı getirdiniz göreve. Neden? Korkuyorsunuz, İstanbul Sözleşmesi’nden korkuyorsunuz, 6284’ten korkuyorsunuz.”