HDP'lilerin fezlekelerinden 'Utanç sergisi' açıldı

  • 15:50 5 Aralık 2017
  • Siyaset

 

ANKARA - HDP'li vekiller hakkında hazırlanan fezlekelerin yer aldığı 'Utanç Sergisi' Meclis'te açıldı. HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, "Bu günler geçecek ve fezlekeler hukuk fakültelerinde faşizm döneminde ne olabileceğine dair örnekler olarak okutulacaktır" sözleri ile tepkisini dile getirdi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri haklarında hazırlanan fezlekelerin yer aldığı "Utanç Sergisi"nin açılışını Meclis'te yaptı. HDP grubu koridorunda içerikleri açısından "Bu kadar da olmaz" dedirten fezlekeler sergilendi. Serginin açılışını HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay ve milletvekilleri yaptı. 
 
'Hukuktan, adaletten bahsedemeyiz'
 
Fezlekeleri göstererek, bunların iktidarın utancı olduğunu söyleyen Serpil, "Bu fezlekelerin içeriklerine bakarsanız, uydurma şeyler olduğunu göreceksiniz. Hukuktan, adaletten bahsedemeyiz. Tamamen bir siyaseti tasfiye etmek için sandıktan baş edemediği bir siyaseti, hukuku sarayın sopası yaparak tasfiye etmek için gerçekleştirilmiş olan dosyaların sergisidir" dedi. 
 
'Bu utanç AKP'ye aittir'
 
Sergilenen fezlekelerin içeriklerine dair örnekler veren Serpil, "Milletvekillerimizin fotoğrafları paylaşıldığı için suç delili olarak fezlekelere konu yapılmıştır. Bu utanç AKP'ye aittir. Anayasa Mahkemesi ve mahkemelere aittir. Bu günler geçecek ve fezlekeler hukuk fakültelerinde faşizm döneminde ne olabileceğine dair örnekler olarak okutulacaktır" diye belirtti. 
 
 'Ortada bir suç fiili yok'
 
HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ise, "Savcılıklar 24 saat neredeyse mesai yapıp fezleke hazırlıyor. Diyarbakır'dan gelen son fezlekelerin tümü dört ay önce tayini Fethiye'ye çıkan ve görevde olmayan bir savcının imzasıyla gönderiliyor. Ortada bir suç fiili yok. Fakat HDP'ye yönelik kara propagandayı böyle yapıyorlar" diyerek tepki gösterdi. 
 
Fezlekelerin bulunduğu serginin bir süre daha koridorda sergilenmeye devam edeceği öğrenildi.