Kuzey Suriye Federasyonu'nunda seçim sonuçları açıklandı

  • 16:05 5 Aralık 2017
  • Siyaset

 

QAMIŞLO - Kuzey Suriye Federasyonu Yüksek Seçim Komiserliği, yerel meclis seçimlerine katılım oranının yüzde 69 olduğunu belirterek, "Yurttaşlar Suriye ve Ortadoğu'da ilk defa oylarını özgürce kullanmış oldular" açıklaması yaptı.
 
Kuzey Suriye Federasyonu Yüksek Seçim Komiserliği, 1 Aralık'ta Cizre, Fırat, Efrîn bölgelerinde gerçekleştirilen yerel meclis seçimlerinin sonuçlarını basın toplantısıyla duyurdu. Sonuçlar, Fırat Bölgesi Yüksek Seçim Komiserliği Eşbaşkanı Emine Hisi ve Cizre Bölgesi Yüksek Komiserliği Eşbaşkanı İzedin Ferhan tarafından açıklandı. Cizre Yüksek Seçim Komiserliği Eşbaşkanı Ruken Mele İbrahim ile Fırat Bölgesi Yüksek Seçim Komiserliği Eşbaşkanı Şahin Eli de basın açıklamasına katıldı.
 
Seçim sonuçlarına 3 gün içinde itiraz edilebilineceğinin kaydedildiği açıklamada, Kuzey Suriye halklarının tarihte ilk defa özgür bir şekilde iradelerini beyan ettiklerine yer verildi. Kuzey Suriye'deki tüm halkların Demokratik Federasyon sistemini 7 yıldır Suriye'de yaşanan sorunların çözümü için temel çözüm adresi olarak gördüğü ve sistemin giderek yerleşmesi için de oylarını kullandığı ifade edilen açıklamada şöyle denildi: "Yerel yönetim seçimleri (kanton, ilçe ve beldeler) 1 Aralık 2017'de Kuzey Suriye'nin her üç bölgesinde gerçekleştirilmiştir. Vatandaşlar sabah saatleriyle birlikte sandıklara giderek oylarını kullanmışlardır. Bu şekilde Suriye ve Ortadoğu'da ilk defa oylarını özgürce kullanmış oldular."
 
Seçimlere katılım oranının yüzde 69 olarak açıklayan komiserlik, sonuçların bölgelere göre dağılımını ise şu şekilde açıkladı. 
 
Cizre Bölgesi
 
Cizre bölgesi toplam kürsü sayısı: 2902
 
Bölgede seçimleri kazananların listelere bağımsız adalara göre dağılımı şöyle;
 
Demokratik Ulus Listesi: Aday sayısı: 2902. Kazanılan kürsü: 2718
 
Suriye Kürtleri İttifakı Listesi: Aday Sayısı 99. Kazanılan Kürsü Sayısı 40
 
Bağımsız Adaylar: 268. Kazanılan Kürsü Sayısı: 144
 
Fırat Bölgesi
 
Fırat bölgesi toplam kürsü sayısı: 954
 
Demokratik ulus listesi aday sayısı: 954. Kazanılan kürsü: 847
 
Suriye Kürtleri İttifakı Listesi aday sayısı: 124. Kazanılan kürsü: 40
 
Bağımsız adaylar: 95. Kazanılan kürsü: 67
 
Efrîn Bölgesi
 
Efrin bölgesi toplam kürsü sayısı: 1104
 
Demokratik Ulus Listesi Aday sayısı: 1175. Kazanılan kürsü sayısı: 1056
 
Suriye Kürtleri İttifakı Listesi aday sayısı: 48 Kazanılan kürsü sayısı: 8
 
Suriye Kürtleri Demokratik Birlik Partisi aday saysı: 197. Kazanılan kürsü sayısı 72
 
Bağımsız adaylar: 86. Kazanılan kürsü sayısı: 40
 
Eğitim komitesi ve güvenlik güçleri başta olmak üzere, seçimlerde emek veren herkese teşekkür eden komiserlik son olarak şöyle dedi: "Ayrıca başından sonuna kadar seçim haberlerini ve oy kullanma işlemlerini an an takip ederek halka ulaştıran basın yayın kuruluşlarına da teşekkürlerimizi sunuyoruz. Seçimlere listeler şeklinde ve bağımsız adaylar ya da parti adıyla katılan tüm tarafların varsa itirazlar üç gün içinde yüksek seçim komiserliğine başvuru haklarının olduğunu belirtiyoruz."