Fezlekelerle verilen mesaj: Konuşmayın!

  • 09:06 6 Aralık 2017
  • Siyaset

 

ANKARA - HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran hakkında "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini alenen aşağılama" iddiasıyla hazırlanan fezleke Meclis'e ulaştı. Ayşe hakkında bu zaman kadar toplam 35 fezleke hazırlanmış oldu. Ayşe, fezlekelerin “Halkın içine çıkmayın, konuşmayın, muhalefet yapmayın” anlamına geldiğini dile getirdi. 
 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı HDP’li 19 milletvekili hakkında fezleke hazırladı. Fezlekede gerekçe olarak 19 milletvekillinin, 2 Mayıs 2016’da “dokunulmazlıkların kaldırılması” görüşmelerini Meclis’te slogan atarak protesto etmeleri gösterildi. Fezlekede, dokunulmazlıklarla ilgili düzenlemenin Anayasa Komisyonu’ndaki görüşmeleri sırasında, komisyonu terk eden milletvekillerinin toplu bir şekilde Yeni Halkla İlişkiler Binası’ndan grup toplantı salonuna gidişleri sırasında “Direne direne kazanacağız” ve “Bijî Serok Apo” sloganlarını attıkları iddia edildi. Hakkında fezleke hazırlanan isimlerden biri de HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran. Fezlekeye gerekçe olarak Ayşe’nin 21 Mart 2017'de Batman'da gerçekleşen Newroz kutlamalarındaki konuşması gösteriliyor. "Cumhurbaşkanına hakaret" ve "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini alenen aşağılama" iddiasıyla hazırlanan fezlekede Ayşe’nin dokunulmazlığının kaldırılması isteniyor. 
 
Ayşe'nin Newroz alanında gerçekleştirdiği konuşma fezlekede şu şekilde yer aldı: "Irkçı kimseler kendi iktidarları için bu ateşi söndürmek istediler. O günden bugüne kadar bu topraklar üzerinde kan ve gözyaşından başka bir şey bırakmadılar bu halka. O kendi iktidarı için halka bakmadan, gençlere bakmadan o masayı devirdi. Bugün 2 yıldır her gün şehirler yıkılıyor, halk katlediliyor, arkadaşlarımız gözaltına alınıyor, tutuklanıyor ve işkence ediliyor. Siz ne yaparsanız yapın biz yine yan yana gelip mücadelemizi devam ettireceğiz. Tarih bizi Demirci Kawa gibi direnenleri olarak, sizi de diktatörler olarak yazacak. Bizi Cizre’de bodrumlarda katledenlere bir cevap vereceğiz. Darbe yaparak, belediyelerimize kayyum atayarak el koyup karakollara dönüştürenlere ne diyeceğiz arkadaşlar..."
 
Cumhurbaşkanına hakaret sayıldı
 
Başsavcıvekili, Ayşe'nin "Siz ne yaparsanız yapın biz yine yan yana gelip mücadelemizi devam ettireceğiz. Tarih bizi Demirci Kawa gibi direnenleri olarak, sizi de diktatörler olarak yazacak " sözlerini halkoyuyla seçilen Cumhurbaşkanı’nın diktatör olarak nitelemek suretiyle TCK'nin 299/1 maddesinde düzenlenen ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçu olarak değerlendirdi. 
 
Bu kapsamda Ayşe hakkında Anayasa’nın 83. maddesi gereği "yasama dokunulmazlığının kaldırılması" talebiyle hazırlanan fezleke Meclis’e ulaştı.
 
Ayşe hakkında 4 Ekim tarihinde Batman HDP İl Binası önünde söylediği "Cezaevleri ölüm evleri olmasın" cümlesi ile 31 Mart tarihinde Azadi Parkı’nda cezaevlerindeki açlık grevlerine ilişkin yaptığı konuşma 2911 sayılı kanuna muhalefet olarak değerlendirildi.  
 
Son fezlekelerle birlikte Ayşe Acar Başaran hakkında hazırlanan fezleke sayısı 35’e ulaştı.  Ayşe, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede hemen her etkinlikte yaptıkları konuşmanın yorumlandığını, cümlelerin cımbızla çekildiğini ve fezleke haline getirildiğini söyledi. Fezlekelerin “Halkın içine çıkmayın, konuşmayın, muhalefet yapmayın” anlamına geldiğini dile getiren Ayşe, “Bu kadar fezleke yığmalarının başka bir anlamı yok” dedi.