ASPB, soru önergesine 2011 verileriyle yanıt verdi

  • 16:24 6 Aralık 2017
  • Siyaset

 

ANKARA - HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş'ın, geçtiğimiz Mayıs ayında engelli kadınların istihdam ve diğer alanlardaki durumuna ilişkin verdiği soru önergesine  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'dan cevap geldi. Fakat Betül, Meral'in 7 ay önce verdiği önergeye 2011 verileriyle yanıt verdi.
 
Halkların Demokratik Partisi  (HDP) Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Türkiye'de nüfusun yüzde 14'ünü oluşturan engelli kadınların eğitim istihdam ve diğer alanlara dahil edilip edilmediğine dair Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın yanıtlaması için 13 Mayıs'ta Meclis Genel Kurulu'na soru önergesi vermişti. Önergede ayrıca kadınların sosyal politikalara dair uygulamalardan dolayı yaşadığı mağduriyete dikkat çekilmişti. 
 
Fatma Betül Sayan Kaya tarafından önergeye cevap verildi. Cevapta, 2011 yılında TÜİK tarafından yapılan Nüfus ve Konut Araştırmasına göre, Türkiye genelinde hane halkının yüzde 13'ünden bilgi derlendiği belirtiliyor. Devamında ise şöyle deniliyor: 
 
"Yaklaşık 9 milyon kişiyle yüz yüze görüşme gerçekleşmiştir. Araştırma 2013 yılı Temmuz ayında yayınlanmıştır. Nüfus ve Konut Araştırması sonuçlarına göre, en az bir engelli olan nüfusun oranı yüzde 6.9. Erkeklerde yüzde 5.9 olan bu oran kadınlarda yüzde 7.9'dur. Belirlenen fonksiyonlarda biraz zorlandığını beyan edenler, en az bir engeli olan nüfus kapsamına dahil edilmemiştir.
 
Bakanlığımızın engelli kadınlarda dahil olmak üzere engelli bireylere ilişkin çalışmaları titizlikle devam etmekte ve süreklilik arz etmektedir. Engelli istihdamına dair yürütülen çalışmalar multidisiiplinel bakış açısı ile yukarıda bahsedildiği şekilde hali hazırda devam etmektedir."