Leyla Zana’nn milletvekilliği düşürüldü

  • 19:33 11 Ocak 2018
  • Siyaset

 

 

ANKARA – Meclis açılışında milletvekili yemini geçersiz sayılan HDP Milletvekili Leyla Zana’nın vekilliği düşürüldü. Böylece şimdiye kadar 5’i kadın 6’sı HDP milletvekilinin vekilliği düşürülmüş oldu. 

Meclis Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı, Leyla Zana’nın milletvekilliğinin düşürülmesi için hazırlanan Başkanlık Divanı değerlendirmesi ve Meclis Başkalığı tezkeresi Başkanlık fezlekesini hatırlatarak Adalet ve Anayasa Komisyonları gereği Leyla’nın milletvekilliğinin düşürülmesini oylamaya sundu. Ayşenur, Leyla’nın Anayasa’nın 81’inci maddesine uygun yemin etmediği, 212 bileşime katılmadığı gerekçesiyle vekilliğinin düşürülmesinin istendiğini belirtti ve oylamaya geçti. 

Üye tam sayısının bir fazlası olan 276 milletvekilinin komisyon raporunu kabul etmesinin yeterli olduğu durumda yapılan oylamada Leyla’nın vekilliği 302 kabul oyuna karşılık 22 red oyu ile düşmüş oldu. Leyla’nın 1994 yılında düşen vekilliğinden sonra ikinci kez milletvekilliği düştü. 

5’i kadın 6 HDP’linin vekilliği düşürüldü

Şimdiye kadar Figen Yüksekdağ, Nursel Aydoğan, Faysal Sarıyıldız, Tuğba Hezer Öztürk ve Besime Konca’nın milletvekillikleri düşürülmüştü. Böylece Leyla’nın vekilliğinin düşürülmesi ile birlikte 5’i kadın 6 HDP’linin vekilliği düşürülmüş oldu.   

Böylece 1 Kasım seçimlerinde 59 sandalye kazanan HDP’nin 53 milletvekili kaldı. Ancak onların da bir kısmı cezaevinde ve en son İdris Baluken ile Abdullah Zeydan’a ceza verildi. Böylece önümüzdeki dönemde ceza alan HDP’li isimlerin de milletvekilliğinin düşürülmesi gündeme gelecek.