'OHAL Komisyonu yargı görevi üstlenmiş!'

  • 10:36 12 Ocak 2018
  • Siyaset

 

ANKARA - Meclis İnsan Hakları Komisyonuyla OHAL Komisyonu'nu ziyaret eden HDP Milletvekili Ayşe Acar  Başaran, ısrarla sormalarına rağmen kaç dosya hakkında karar verildiğinin belirtilmediğini söyleyerek,  komisyonun yargı mekanizması görevi de üstlendiğini söyledi. 
 
Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyeleri, yaklaşık 1 yıldır talep edilen Olağanüstü Hal (OHAL) İnceleme Komisyonu ziyaretini gerçekleştirdi. Şimdiye kadar 104 bin 398 başvurunun yapıldığı komisyonda, 80'i raportör olmak üzere toplamda 200 personel çalışma yürütüyor. Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nda yer alan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, iki saat süren görüşme sonrası izlenimlerini kamuoyuyla paylaştı. 
 
104 bin dosyayı 200 personelle karara bağlayacaklar
 
Komisyonun 104 bin 398 başvuruyu 200 personelle iki yıl içerisinde karara bağlayacağı öngörüsünü eleştiren Ayşe,  iki yıl içinde bu kadar dosyanın incelenmesinin mümkün olmadığını vurgulayarak, "Çok fazla dosya var. Tek tek ele alınıp incelenmesi gereken dosyalar bunlar" dedi.
 
'Belirlenen kriterlere göre karar veriyorlar'
 
Komisyonun izlediği yöntemi de değerlendiren Ayşe, komisyonun kararları verirken "kendince" kriterler oluşturduğunu belirterek, "Çalışma usulleri hakkında bilgi aldık. 2 yıllık süresi var.  Komisyon belli kriterler oluşturmuş ve bu kriterlere göre kararlar veriliyor. Yapılan başvuruları değerlendirirken komisyon, kendine göre araştırma yapıp, kendine göre deliller buluyor ve bir karara bağlıyor. Ve bu çok sağlıklı bir yöntem değil. Kriterlerde çok sıkıntılı bylock gibi kriterler var. Bylock 20 gün önce tek başına ceza alma sebebiydi ama şuanda değil. Bu tür sıkıntıların olduğu bir süreçte ben OHAL Komisyonu'nun çok sağlıklı çalışacağını düşünmüyorum böyle bir kanaate varmadım” ifadelerini kullandı.  
 
'Komisyon yargı mekanizması görevini üstlenmiş!'
 
Komisyona başvuranlar haklarında kesinleşmiş bir yargı kararının olmadığına dikkat çeken Ayşe, komisyonun ayrıca yargı mekanizması görevi de üstlendiğini ifade etti. İnsanların, haklarında verilmiş bir yargı kararı olmadan ihraç edildiklerini ve komisyonun da bunu değerlendirdiğini aktaran Ayşe, "Normal hukuk devletlerinde tek bir kriterin olması gerekiyor. O da başvuruyu yapan  kişi hakkında bir yargı kararı var mı? Ama komisyon böyle bir yargı kararının olup olmadığına bakmıyor. Komisyonun görevi, insanları yargılamak değil. Ki böyle bir yargı mekanizması görevi verilmiş olsa bile insanların gidip orada kendilerini savunmaları gerekiyor. Ama komisyonun böyle bir işlevi de yok" diye konuştu. 
 
'Komisyon neyi gizliyor?'
 
Görüşmede OHAL Komisyonu’na ısrarla bugüne kadar kaç dosya ile ilgili karar verdiklerini sorduklarını ancak üyelerin ısrarla cevap vermediğini dile getiren Ayşe, "spekülatif tartışmalara yol açmamak”  gerekçesinin ileri sürüldüğünü söyledi. Toplumun adalet beklediğini vurgulayan Ayşe, komisyonun "Alt yapıyı oluşturduk, belge, bilgiyi topladık kararlar daha hızlı çıkacak. Haftada bin dosyayı sonuçlandıracağız" sözlerinin gerçekle ilgisinin olmadığını belirtti. Kanun Hükmünde Kararnameler'in (KHK) hala yayınlanmaya devam ettiğini ifade eden Ayşe, "Hala başvurular var. Nasıl kararlar verdiklerini de bilmiyoruz. Bugüne kadar vermiş oldukları bir kararın örneği yok. Komisyon aldığı kararları gizliyor. Niye gizliyor, amacı ne anlam veremedik" diye konuştu. 
 
 Nuriye ve Semihle ilgili net cevap verilmedi 
 
Açlık grevinin 310'uncu gününe giren Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın durumunu da komisyona sorduklarını ancak dosyalarının hala incelemede olduğu yanıtını aldıklarını ifade eden Ayşe, bu konuda kendilerine net bir şey söylenmediğini aktararak, "Kısa sürede bir karar çıkar mı çıkmaz mı bilemiyorum" dedi.  Komisyonun "insanların derdine derman" olmayacağını vurgulayan Ayşe, "OHAL Komisyonu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gidişin önünü kapatmak için kurulmuş bir komisyondur. Mevcut durumda da bu görevi görüyor. İktidar gerçekten bir çözüm istiyorsa komisyonu genişletmeli, kararların şeffaf olmalı ve personel sayısının artırılmalı" diye belirtti.