Serpil Kemalbay: Halkların birlikteliğini sağlamakla görevliyiz!

  • 13:47 13 Ocak 2018
  • Siyaset

 

İSTANBUL - Partisinin kongre hazırlık konferansına katılan HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, AKP ve MİT ortaklığından bahsederek, “Sadece bir algı çalışması yapıyorlar. Bu politikaları teşhir etmek ve Türkiye halklarının birlikteliğini sağlamakla görevliyiz.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) 11 Şubat’ta Ankara Arena’da yapacağı 3’üncü Olağan Kongresi hazırlıkları kapsamında Marmara Bölge Konferansı’nı düzenledi. İstanbul Şişli ilçesinde bulunan Labella Teras'ta düzenlenen konferansa, HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, çok sayıda milletvekili, Marmara Bölgesi'nde bulunan il ve ilçe yöneticileri katıldı. "Dünden yarına aynı kararlılıkla geçmişten geleceğe aynı cesaretle" ve "Özgürlük, eşitlik, barış, adalet ve demokratik yaşam" pankartlarının asıldığı konferansta sık sık "Direne direne kazanacağız" sloganları atıldı. Yapılan divan seçiminden sonra konferansın açılış konuşmasını Serpil Kemalbay yaptı. 
 
‘Saray yıkılacak’
 
Konuşmasına Selahattin Demirtaş'ın cezaevinde yazdığı bir şiiriyle başlayan Serpil, Selahattin’in 434 gün sonra dün duruşma salonuna getirilmesine değinerek Kemalbay, "AKP-Saray rejimi en çok korktuğu siyasi rakibini yok etmek istiyor.Bizler kadın, doğa mücadelesinin öznesiyiz" dedi. 
 
AKP’nin amacı halkların ortaya koyduğu direnişi ezmek olduğunu belirten Serpil, "7 Haziran'dan bu yana tüm çabaları bunun içindi. Topyekûn saldırılar karşısında topyekûn direniş ortaya koyduk. 2017 böyle geçti. 2018 Saray'ın yıkılacağı büyük bir direnişi ortaya koyacağız" diye belirtti. 
 
‘Demokrasiyi yükselteceğiz’ 
 
AKP- Erdoğan iktidarının OHAL ve KHK'lerle ayakta durduğunu vurgulayan Serpil, "Bir de sarıldığı başka bir şey var. Erdoğan-Bahçeli sarılmasıdır. İkisini de darbeler besledi. Birini 80 darbesi, diğerini 28 Şubat darbesi besledi. Bu ülkenin bütün varlıklarının yağmalanması için birbirlerine sarıldılar. Biz de demokrasi güçlerini bir araya getirmek, halk düşmanlarının iş birliğine karşı demokrasiyi yükseltmekle görevliyiz" diye konuştu. 
 
‘MİT eliyle komplo kurdukları ortaya çıktı’
 
HDP milletvekillerine cezaların verilmesini de değerlendiren Serpil, "İdris Baluken, Abdullah Zeydan, Sebahat Tuncel ve birçok arkadaşımız ceza aldı. Adeta ceza yağıyor. Bunun nedeni politik duruşumuzdandır. Onlara ceza verenler Silopi'de iki çocuğu evinde panzer ile öldürenleri tutuklu bile yargılamıyor. İşte bu tablo neden bu ülkede var olmamız gerektiğini ortaya koyuyor" ifadelerinde bulundu. 9 Ocak Paris Katliamı'nı da hatırlatan Serpil, "AKP bir yandan çözüm sürecine girerken bir yandan da MİT eliyle nasıl komplolar kurduğunu ortaya çıkan belgelerle görüyoruz" dedi. 
 
AKP'nin dış politikasına da değinen Serpil, şöyle devam etti: "Elini tutacak bir dostu kalmayan iktidar, ülkelere ziyaret gerçekleştirmek için füze ve silah anlaşmaları yapıyor. ‘Barışı sabote eden biz değiliz’ diyorlar. Yalancının mumu yatsıya kadar yanar. Ortaya çıktı ki AKP iktidarı barış müzakeresi değil, Kürt hareketini tasfiye etmek için çalışıyormuş. Kürt halkı özgürlüklere, demokrasiye kavuşmasın diye bütün bu gürültü. Buna gücü yetiyor mu? Hayır. Yetmiyor. Sadece bir algı çalışması yapıyorlar. Bu politikaları teşhir etmek ve Türkiye halklarının birlikteliğini sağlamakla görevliyiz." 
 
‘Yüksekdağ ve bizler varız!’
 
"HDP'nin içinde bölünme var" iddialarına da yanıt veren Serpil, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Elleriniz kursağınızda kalacak. Biz halkların partisiyiz. Halkların bahçesi olan bu ülkede birlikte yaşayacağız. Ve asla bundan geri adım atmayacağız. 'Vurduk mu oturturuz' diyorsunuz ama bu politikanız sadece bir retoriktir. Siz artık varlığınızı sürdüremezsiniz. Çünkü HDP var, Demirtaş, Yüksekdağ ve bizler varız, milyonlar var." 
 
Serpil’in konuşmasının ardından konferans, basına kapalı olarak devam ediyor.