Besime Konca: Bu ateşi söndürmek biz kadınlara düşüyor

  • 14:24 13 Ocak 2018
  • Siyaset

 

ADANA - AKP'nin adım adım faşizmi ördüğünü söyleyen HDP Siirt Milletvekili Besime Konca, TBMM’ye yakın bir noktada işsizlikten dolayı bedenini ateşe veren genci hatırlatarak, "Bu ateşi söndürmek, güzel bir yaşamı oluşturmak ve bunu toplumla birlikte yapmak en çok biz kadınlara düşüyor" dedi. 
 
HDP Adana Kadın Meclisi, 11 Şubat’ta Ankara’da gerçekleştirilecek Halkların Demokratik Partisi (HDP) 3. Olağan Kongresi öncesi Bölge Kadın Konferansı gerçekleştirdi. "Faşizme Dur Diyoruz, Örgütlenerek Özgürlüğe Yürüyoruz" şiarıyla Şirin Park Otel'de düzenlenen konferansa HDP milletvekilleri Meral Danış Beştaş, Besime Konca ve Aycan İrmez’in yanı sıra Adana, Hatay, Mersin ve Osmaniye'den çok sayıda partili kadın katıldı.
 
Konferans salonuna tutsak siyasetçilerin fotoğrafları asıldı. Saygı duruşu ile başlayan konferansta açılış konuşmasını HDP Adana İl Eşbaşkanı Gülseren Tural yaptı.Ardından söz alan HDP Siirt Milletvekili Besime Konca, kadınlar ve halklar olarak zor bir süreçten geçtikleri üzerinde durarak, HDP Kadın Meclisi olarak bir araya gelmenin, sokakta olmanın, söz söylemenin kendileri için tarihi değerde olduğunu söyledi. 
 
'Bu ateşi söndürmek en çok biz kadınlara düşüyor'
 
AKP iktidarının bugün Türkiye'de adım adım faşizmi ördüğünü belirten Besime, bunu ve her türlü şiddeti durdurmanın kadınların sorumluluğunda olduğunu ifade etti. Besime, özgürlüğe ancak yaşamın kurucusu ve toplumun öncüsü olan kadınların öncülüğünde yürüneceğini vurguladı. Dün TBMM’ye yakın bir noktada işsizlikten dolayı bedenini ateşe veren genci hatırlatan Besime, "AKP bugün yoksullaştırmayı bir yaşam biçimi olarak önümüze koyuyor. İnsanlar çıkıp kamuoyu önünde bedenini ateşe veriyorsa, bu ateşi söndürmek, güzel bir yaşamı oluşturmak ve bunu toplumla birlikte yapmak belki de en çok biz kadınlara düşüyor" dedi. 
 
Özgürlük, demokrasi ve eşitlik için bir araya geldiklerini belirten Besime, faşizmin kadınlara her türlü şiddeti dayattığı bir dönemde mücadele ettiklerini söyledi.  
 
Figen ve Gültan'ın mektupları okundu
 
HDP Kadın Meclisi’nin tarihsel direniş geleneği ile mücadele etmeye devam ettiklerini vurgulayan Besime,  "Deneyimlediğimiz tüm mücadeleleri konferanslarımız ve kongremizle daha da güçlendirerek, 8 Mart'ta mücadeleyi büyütmek ve faşizmi durdurmak için önemlidir. Tutuklu olan katledilen tüm kadın arkadaşlarımızı da anarak, ‘an serkeftin an serkeftin’ diyoruz" dedi. 
 
Besime’nin konuşmasının ardından tutuklu HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ile Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak’ın kadınlara gönderdiği mesajları okundu.