Sibel Yiğitalp: Amaç tekçiliği ayakta tutmaktır

  • 09:01 14 Ocak 2018
  • Siyaset

 

DİYARBAKIR - HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana'nın vekilliğinin düşürülmesini değerlendiren HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, iktidarın tekçi zihniyeti ayakta tutmak amacıyla hedef aldığına dikkat çekti. 
 
HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana'nın vekilliği Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) yasama faaliyetlerine katılmadığı için "devamsızlık" gerekçesiyle düşürüldü. Bu kararın ardından 59 kişiyle Meclis'e giren HDP'nin sandalye sayısı 53'e düştü. Ayrıca sadece Leyla Zana'nın değil önceki süreçlerde de 5 kadın vekilin vekilliği düşürülmüştü. Konuyu değerlendiren HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, iktidarın toplumda öncü rol oynayan kadınları kendisine tehdit olarak gördüğünü ve bu nedenle kadınların hedef alındığını kaydetti.  
 
‘Kadın teslim alınırsa toplum teslim alınır’
 
Kadınlar üzerinde ki saldırıların yeni başlamadığını kaydeden Sibel, tüm alanlarda önce kadına saldırıldığını söyledi. Sibel, "Kadın bilinci ve iradesi toplumu inşa eden bir bilinçtir. Faşizmde zaten bu hep böyle olmuştur. Kadın teslim alınırsa toplum teslim alınır.  Tabi toplum da öncülüğü kadın yaparsa da ayrıca saldırı yoğunlaşır" dedi.
 
'Eril bir zihniyet'
 
Hak, özgürlük ve demokrasi mücadelesi veren kadınların toplumu bilinçlendirdiğini belirten Sibel, bu kapsamda iktidarın her alanda kadınların öncülük misyonunu ellerinden almaya çalıştığını belirtti. Çok sayıda vekilin de tutsak edildiğini hatırlatan Sibel, yerel yönetimler bazında da ilk olarak kadın eşbaşkanların hedef alındığını ifade etti. Sibel, "Çünkü orada kadını tamamen yok sayan ve kadını hiçleştiren bir politika uygulandı. AKP'nin kendi içine bakıldığında da erilliği ve mezhepçiliği görebilirsiniz. Kadınları kendine tamamen düşman ve tehdit olarak gören bir zihniyetten bahsedebiliriz. Tekçi bir zihniyete sahip olan iktidarın böyle çoğulcu ve kadın eşitlikçi bir partiye ağır saldırması da kaçınılmaz bir durumdur" ifadelerini kullandı.
 
'Hakikatler inatçıdır'
 
Leyla Zana'nın iki gün önce vekilliğinin düşürüldüğüne dikkat çeken Sibel,  "90'lı dönemlerde, 'Türk ve Kürt kardeşliği üzerine yemin ediyorum' dedi ve kendisine 15 yıl ceza verildi. Leyla Zana 9 buçuk yıl hapis yattı. 2 buçuk yıl öncede yemin ederken ‘Türkiye halkları’ dediği için yemini kabul edilmedi ve yine vekilliği düşürüldü. Bu tekçi ve eril bakış açısı vekilliğin düşürülmesine kadar getirildi. Burada amaçlanan ve hedeflenen tekçiliği ayakta tutmaktır. Şu unutulmamalıdır ki hakikatler inatçıdır. İlla ki hak ve hukuk mücadelesi kazanacaktır" dedi.