İstanbul ve Ankara'da kadın konferansları: Korkmuyoruz, direneceğiz

  • 12:58 14 Ocak 2018
  • Siyaset

 

HABER MERKEZİ - HDP, 11 Şubat'ta gerçekleştirilecek 3'üncü kongre öncesinde Ankara ve İstanbul'da bölge kadın konferanslarını gerçekleştirdi. Faşizme karşı mücadele vurgusunun öne çıktığı konferansa katılan kadınlar, "Korkmuyoruz, direneceğiz" dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP), 11 Şubat'ta gerçekleştireceği 3'üncü Olağan Kongre öncesi Ankara'da bulunan Tüm Bel Sen Genel Merkezi'nde İç Anadolu Bölge Kadın Konferansı'nı gerçekleştirdi. Konferansa HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, HDP PM üyesi Yeliz Yıldırım, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Yurdusev Özsökmenler, HDP MYK üyeleri Atiye Eren ve Gülsen Ülker'in yanı sıra çok sayıda kadın katıldı. Konferansın yapıldığı salona, 
"Faşizme dur diyoruz örgütlenerek özgürlüğe gidiyoruz" pankartı ile tutuklu vekil ve belediye eş başkanlarının fotoğrafları asıldı. 
 
Divanda Dilan Dirayet Taşdemir, Atiye Eren, Gülsen Ülker ve Yeliz Yıldırım yer aldı.  
 
Saygı duruşu ile başlayan konferans, devamında Dilan Dirayet'in konuşması ile devam etti. Konferansların kadın özgürlük mücadelesini beslediğini söyleyen Dilan, öneriler ile HDP'nin daha da güçleneceğini vurguladı. Yeni dönem gelişen savaş konsepti ve faşizm uygulamalarına karşı nasıl bir yol izleyeceklerini tartışacaklarını belirten Dilan, " Yine HDP'nin kadın partisi olma iddiasını nasıl devam ettireceğiz şeklinde tartışmalarla yeni dönemde bir çıkışa vesile olacağız" dedi.
 
Yıllardır tekçi, cinsiyetçi, milliyetçi ve kadın karşıtı politikalara karşı mücadele ettiklerini söyleyen Dilan, "Bu mücadelenin gelişmesinde katkısı olan binlerce kadın var. Öncelikle, zindanda, sokakta, fabrikada bizi bir araya getiren ve bize birlikte olma azmi veren kadınları da selamlıyorum. Özellikle son iki yıldır partimize yönelik ciddi bir saldırı ile karşı karşıyayız" diye konuştu. 
 
'Siyasetten tasfiye etmeye çalışıyorlar'
 
Bu politikalar karşısında direnen, teslim olmayan başta kadın ve emekçiler olmak üzere sol sosyalist bileşenlerin iktidarın hedefine geldiğini söyleyen Dilan, "Amaçladıkları şey bizi siyaseten tasfiye etmek. Bunu dönem dönem özel savaş politikaları ile yapıyorlar. Son iki yıldır beş bine yakın arkadaşımız gözaltına alındı tutuklandı. Yine kadın kazanımlarını örgütlemeye çalışan belediyelere saldırılar oldu. Belediye eş başkanları tutuklandı. Bizler bu saldırılar karşısında yapılmak istenenin AKP tipi bir diktatörlük olduğunu biliyoruz" ifadelerini kullandı. 
 
'Özgürlük mücadelesini oluşturan kadın öncülüğüdür'
 
Varto'da girdiği çatışmada yaşamını yitirdikten sonra bedeni teşhir edilen YJA-Star'lı Ekin Wan'ı hatırlatan Dilan, kadın karşıtı politikalar ile karşı karşıya olduklarını söyledi.  Son dönemde meclisten geçen kadın karşıtı yasalara işaret eden Dilan, şöyle devam etti: 
 
"Tecavüz yasasından tutalım da müftülük yasasına  ve boşanma komisyonuna kadar AKP'nin nasıl bir cehennem yaratmak  istediğini  biliyoruz. Kadın mücadelesinden kadın direnişinden duydukları büyük korkuyla saldırıyorlar. Rojava deneyiminde gördüğümüz gibi bu özgürlük mücadelesini oluşturan kadın öncülüğüdür. Bizler bu korku ve karanlık sisteme karşı bir kez daha örgütlenerek ve yan yana durarak cevap olabiliriz. Hiç kimsenin sokağa çıkmadığı zamanlarda kadınlar 25 Kasım ve 8 Mart'ta alanları doldurdu. Güçlü bir çıkış yapmak adına bu konferansları düzenliyoruz. Kadın mücadelesi ciddi bir direnci yansıtıyor. Bu mücadele HDP olarak bizlere belirli bir ivme de yarattı.
 
Ülke içerisinde anayasasını bile tanımayan ve bütün farkılıklara karşı şiddet baskı ve paramliter güçlerle ayakta duran bir iktidar var karşımızda. Ama bizler tüm farklılıklarımızla deneyimlerimizle birlikte yan yana durmaya devam edeceğiz. Biz gücümüzü halkların haklı mücadelesinden alıyoruz. Bu faşizan iktidar karşısında bizler kazanacağız. Yeter ki kendimize güvenelim."
 
Konferansta daha sonra Kocaeli Kandıra 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak'ın mektupları okundu. 
 
Konferans basına kapalı şekilde devam ediyor. 
 
İstanbul
 
İstanbul'da da Marmara Bölge Kadın Konferansı yapıldı.  "Faşizme dur diyoruz, örgütlenerek özgürlüğe yürüyoruz" şiarı ile Taksim Hill Otel'de düzenlenen kadın konferansının yapıldığı salona, "Bu böyle gitmez kadınlar izin vermez", "Kadınların iradesi teslim alınamaz", "Kadın yaşam özgürlük", "Em bermadin ve dilane", "Herkes için adalet" ve "Kadınlar birlikte güçlü" yazılı pankartlar asıldı. Kadınların renkli sloganları ve halaylarıyla başlayan konferansa HDP Meclis Başkanvekili Pervin Buldan, HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, HDP Kadın Koordinasyonu'ndan Zeynep Boğa, HDP PM Üyesi İlknur Birol, Barış Anneleri ve Jineoloji Dergisi çalışanları ile çok sayıda kadın katıldı.
 
Yapılan saygı duruşu ve sinevizyon gösterisinin ardından konferansın açılış konuşmasını HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca yaptı. Besime, "Bugün karşı karşıya kaldığımız faşizm tarihte çok sık görmediğimiz çok ağır bir faşizm. Dünya tarihinde faşizm kendi iktidar tarzını insanlara dayatmıştır. Kadınlar olarak bu faşizme karşı mücadele vermek çok önemlidir" dedi.
 
'Bedel ödeyen kadınlara karşı sorumluluklarımız var'
 
Kürt kadın mücadelesini evde, sokakakta başlayarak bugüne kadar getirdiklerini söyleyen Besime, "Kadın özgürlüğü ile birlikte toplumun özgürlüğünü esas alan bir siyaset yürütüyoruz. Türkiye'deki sorunlarda HDP Kadın Meclisi olarak genel felsefi olarak çözüm üreten, çoğulcu demokrasiyi hedeflemiş bir partiyiz. Bizim sorumluluklarımız var. Bugüne kadar direnen bedel ödeyen kadınlar karşısında tarihi bir sorumluluk olarak bu konferansları önemsiyoruz. Burada alacağımız kararlar 3'üncü Olağan Kongre açısından değerli tartışmalara vesile olacak" diye konuştu.
 
'Sözümüz faşizmin duvarlarına çarptı'
 
Bu süreçte zorluklar yaşandığını ve bu zorlukların arka planını anlamak gerektiğini belirten Besime, "Erkek egemen siyaset, Bahçeli-Erdoğan ittifakı ile yeni bir döneme evrilmiştir. Şuana kadar emek alanından toplumsal alana kadar her boyutta görüşlerimizi ilettik. Kadının özgün yapısına müdahale etmemeleri için sözümüzü söyledik. Sözümüz faşizmin duvarlarına geri çarparak döndüğü gibi, aksine saldırılarla karşı karşıya kaldık" dedi.
 
'Korkmuyoruz direneceğiz'
 
İnsanlığın sorgulandığı günlerin yaşandığını söyleyen Besime, kadınlar olarak bu tür toplantıların yapılmasının çok önlemli ve anlamlı olduğunu dile getirdi. Meclis önünde işçinin kendisini yakmasına da değerlendiren Besime, muhalefet partisinden iktidara karşı bu konuda yapılan değerlendirmelerin utanç verici olduğunu belirtti. Bu sorunlar karşısında kadınların çözüm olması gerektiğini söyleyen Besime, "Bizi siyasetten çekmeye çalışabilirler. Kadınlar olarak siyasi ekonomik şiddeti sorguladığını biliyoruz. Canını ortaya koyan kadınlara cevap olma, örgütlülüğü büyütme bugünkü mücadelemiz budur. Korkmuyoruz, direneceğiz demek bugünkü mücadelenin temelidir. Bunu sokakta 8 Mart'a, Nevroz'a taşımaktır" diye ekledi. 
 
'Biz kadınlar olarak HDP'yi ileriye taşıyacağız'
 
Besime, son olarak şunları söyledi: "IŞİD'e karşı mücadele edenlerin kadınlar olduğunu biliyoruz. Ortadoğu'daki kadınların mücadelesini ortaklaştırmak büyütmek hem konferanslarımızın hem de olağan kongremizin önünde görevdir. Bu zor süreçteki baskıları göze alan, çekinmeyen korkmayan kadınları selamlıyorum. Özgürlüğü ve demokrasiyi kadınlar getirecek. HDP bütün zorlukları göğüsleyebilecek bir partidir. Kadınların öncülük ettiği HDP, barışı getirecek partidir. Kadınların öncü olduğu partimiz her türlü tartışmayı aşacak düzeydedir. Biz kadınlar olarak HDP'yi ileriye taşıyacağız".
 
Burada da HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak'ın konferansa gönderdiği mesajlar okundu.
 
Toplantı basına kapalı olarak devam etti.