Bente Knagenhjelm: O salona giriş bile bambaşka bir duyguydu

  • 09:09 12 Şubat 2018
  • Siyaset

 

Duygu Erol-Habibe Eren
 
ANKARA - On binlerin katıldığı HDP kongresine katılan Norveç İşçi Partisi ve Kürdistan Dayanışma Derneği Temsilcisi Bente Knagenhjelm, " O salona girdiğimde, o coşkuyu gördüğümde bu inanılmaz bir etki yarattı benim üzerimde. O salona giriş bile bambaşka bir duyguydu" dedi.  
 
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) “Umutla, cesaretle, kararlılıkla” sloganıyla düzenlediği 3. Olağan Kongresi on binlerin katılımı ile Arena Spor Salonu'nda gerçekleştirdi. Sık sık, “Biji serok Apo”, “Biji berxwedana Efrîne” sloganları yükseldiği kongreye Türkiye ve Kürdistan'ın dört bir yanından binlerce kişi katılırken, Avrupa ülkelerinden de birçok temsilci katılım sağladı. Kongreye katılan Norveç İşçi Partisi ve Kürdistan Dayanışma Derneği Temsilcisi Bente Knagenhjelm bütün engellemelere, gözaltı ve tutuklama operasyonlarına karşın kongre salonunda büyük bir coşku ile karşılaştıklarını ve bunun kendilerinde büyük bir heyecan uyandırdığını belirtirken, Türkiye'nin Efrîn saldırısı karşısında Avrupa Birliği ülkeleri ve Norveç'in sadece endişeli olmasını eleştirdi. 
 
'O coşku inanılmaz bir etki yarattı bende'
 
"Öncelikle bu kongrenin nelerin ve neyin önünü açacağını bilemiyorum. Ama bugün o salona girdiğimde, o coşkuyu gördüğümde bu inanılmaz bir etki yarattı benim üzerimde. O salona giriş bile bambaşka bir duyguydu. Onun için çok başka ve iyi geçti" diye konuşan Bente, Norveç'ten kongreye katılmak için geldiğini söyledi. Norveç'in küçük bir ülke olduğunu ve kadınların kendi ülkelerinde siyasette daha aktif ve katılımcı olduğunu belirten Bente, Türkiye'de ise kadınların parlamentodaki konumlarından alıkonulduklarını ifade etti. 
 
HDP kongresi öncesi başlatılan gözaltı ve tutuklama operasyonlarına dikkat çeken Bente, “Bugün ki kongreden gerçekten çok çok etkilendim. İnsanların gözaltına alınmalarına, yolda durdurulmalarına rağmen kongreye gelmeleri ve salonda yer olmamasına rağmen dışarıda saatlerce beklemeleri oldukça etkileyiciydi" diye konuştu.
 
'Tayyip Erdoğan ile yüzleşilmeli'
 
Türkiye’nin Efrîn saldırısına değinen Bente, tepkisini,  "Orada savunulan modeli hepimiz uygulamış olsaydık bugün dünya bambaşka bir yer olurdu, daha iyi bir yer olurdu. Ama onun yerine bu insanlara saldırılıyor. Norveç de aynı şekilde NATO'nun bir üyesi ve Norveç hükümetinin NATO üyesi olan ülkenin Cumhurbaşkanı olan Erdoğan ile yüzleşmesi, bu yaptığı operasyona ilişkin konuşması gerekiyor” dedi. 
 
AB ve Norveç sadece 'endişeli!'
 
Efrîn'de 200'e yakın sivilin katledildiğini hatırlatan Bente, Türkiye'nin saldırılarının meşru olmadığını, haklı hiç bir gerekçesinin olmadığını dile getirerek, "Norveç'te mevcut hükümet muhafazakar bir hükümet, mülteci karşıtı bir hükümet, nefret dilini de sahiplenen bir hükümet aslında. Norveç'te aktif olan bir diğer parti, güya ilerici parti aslında ama onlarda mülteci karşıtı, onlar da muhafazakar bir bakış açısını kendilerine yol edinmiş durumdalar. Ama Avrupa Birliği ve Avrupa Devletleri konusunda ne kadar hayal kırıklığına uğradığımı anlatamam. Özellikle Federica Mogherini bağlamında beni çok büyük bir hayal kırıklığına uğrattı. Bir kadın da olsa, güçlü bir karar alma mekanizmasında değişiklik yaratacak herhangi bir karar almadı" ifadelerini kullandı. 
 
Avrupa Birliği Devletleri ve Norveç'inTürkiye’nin Efrîn saldırıları karşısında sadece “endişeli” olduklarını ve bu durum karşısında hayal kırıklığı yaşadığını belirten Bente, “Özellikle kadınların Kobanê'nin kurtuluşunda oynadığı rol sadece beni değil tüm dünyayı etkilemiştir” diyerek, “Bu kadınların yolunun açılmasına izin verilmesi gerekiyor. Eşit temsiliyet anlayışının uygulandığı bu yönetim anlayışının önünün açılması gerekiyor" diye konuştu.