Bebeğin istismara maruz bırakılması Meclis’e taşındı

  • 15:05 12 Şubat 2018
  • Siyaset

 

ADANA - Meral Danış Beştaş, Adana'nın Yüreğir ilçesinde Sedat Keser isimli erkeğin bir bebeği cinsel istismara maruz bırakmasını Meclis gündemine taşıdı.  Meral, ASPB istismara dair neden hala bir açıklama yapmadığını da sordu. 
 
Adana'nın Yüreğir ilçesinde 10 Şubat'ta sokak düğünü sırasında Sedat Keser tarafından cinsel istismara maruz bırakılan 3 yaşındaki bebeğin Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Yoğun Bakım Servisi'nde tedavisine devam ediliyor. Erkeğin tutuklandığını fakat istismarın yaratmış olduğu kırılma ve kaygının devam ettiğini ifade eden HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, konuya ilişkin olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı (ASPB) Sayın Fatma Betül Sayan Kaya tarafından yanıtlanması üzerine soru önergesi verdi. 
 
Meral’in yanıtlanmasını talep ettiği sorular şu şekilde: 
 
*Adana'da gerçekleşen olaydan haberdar mısınız? Bu konuda Bakanlığınız bir çalışma başlatmış mıdır?
 
*Basında yoğun bir şekilde yer alan bu konuya dair hala bir açıklama yapmamanızın sebebi nedir?
 
*Türkiye'de son yıllarda bebeklere ve küçük çocuklara yönelik cinsel saldırı suçlarındaki artışın sebebi nedir? Bu konuda neden Bakanlık olarak etkin bir çalışma yürütmüyorsunuz?
 
*Üç yaşında bir bebeğin maruz kaldığı bu vaka ile ilgili bebeğin tedavi sürecinde Bakanlığınız destek olacak mıdır?
 
*Son yıllarda bebek ve çocuklara yönelik saldırıların hız kazanması karşısında bugüne değin hangi önlemleri aldınız? Alınan önlemlerin yetersiz oluşunun sebebi nedir? Bu konuda çalışma yaptınız mı?
 
*Küçük çocukların cinsel saldırıdan korunamadığı bir ortamda sağlıklı bireyler yetişmesi ve sağlıklı toplum oluşturulması sizce mümkün müdür?
 
*Halihazırda Bakanlığınız cinsel saldırı ve çocukların korunması konusunda hiçbir çalışma yürütmeyerek ve dahi olaylara dair açıklama da yapmayarak bu suçlara ortak olmuyor mu?
 
*Yurttaşların küçük çocuklarına yönelik kaygılarını ve toplumda oluşan korkuyu giderecek bir politika neden üretmiyorsunuz?
 
*Bu tür cinsel saldırı vakalarının iktidarınız döneminde artmasının gerekçesi nedir? Neden iktidarınız toplumun en temel yarasına dahi çözüm üretmiyor?