HDP 'buradayız, varız' mesajı verdi

  • 09:04 14 Şubat 2018
  • Siyaset

 

İZMİR - HDP'nin Ankara'da gerçekleşen 3'üncü Büyük Olağan Kongresi'ne gözaltı ve tutuklama tehditlerine rağmen binlerce kişinin katıldığını söyleyen Reyhan Kumru, "Tüm baskılara rağmen büyük bir coşku ile salonu doldurarak,‘biz partimize sahip çıkıyoruz, buradayız ve varız’ mesajı verdik" dedi. 
 
HDP’nin Ankara Arena Spor Salonu’nda on binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği 3’üncü Olağan Kongre’ye İzmir’den katılan HDP’liler, duygu ve düşüncelerini paylaştı. HDP İzmir İl Yönetimi’nden Reyhan Kumru,  iktidarın kongre öncesi gözaltı ve tutuklamalarla partilileri sindirmeye çalıştığını söyleyerek, halkın tüm saldırılara rağmen salonu doldurduğunu ifade etti. 
 
'Halk HDP'ye sahip çıkıyor'
 
HDP yeni Eş Genel Başkanı Pervin Buldan hakkında kongrede yaptığı konuşmanın hemen ardından açılan soruşturmaya da dikkat çeken Reyhan,  “HDP halktır. Başkanlarımızı, milletvekillerimizi tutuklayabilirsiniz, soruşturma açabilirsiniz ama halk HDP’ye sahip çıkıyor” diye konuştu. 
 
İzmir'den binlerce kişi katıldı
 
HDP kongresi öncesinde katılımı engellemek için İzmir’de de 50’ye yakın kişinin gözaltına alındığı ve halen karakolda tutulduklarını söyleyen Reyhan, “Tüm yıldırma politikalarına rağmen Ankara Arena Salonu’nun dolup taştı. İzmir’den 27 otobüs, 71 özel araç, tren ve uçaklarla beraber binlerce kişi katıldık” dedi. 
 
'İktidar karşısındaki tek muhalefet HDP'
 
İktidar karşısındaki tek muhalefet partisinin HDP olduğunu da sözlerine ekleyen Reyhan, “HDP taraftarlarının partisine sahip çıkması iktidar ve ona destek veren çevrelerde korku yarattı. Bu nedenle demokrat çevrelere ve Kürt halkına baskıyı arttırmaya çalıştılar. Ancak büyük bir coşku ile salonu dolduran HDP’liler, ‘biz partimize sahip çıkıyoruz, buradayız ve varız’ mesajı verdi. Devletin bütün yok saymalarına rağmen Kürt halkı yılmadığını gösterdi. Sadece Kürt halkı değil demokrat sol sosyalistler hatta bütün dünyadan sosyalistler de oradaydı” ifadelerini kullandı.