HDP'nin 8 vekili hakkında yeni fezlekeler hazırlandı

  • 17:34 10 Nisan 2018
  • Siyaset

 

ANKARA - Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, 8 HDP'li vekil hakkında yeni fezlekeler hazırlandı. 
 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca HDP'li 8 milletvekili hakkında, "Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Hükümetini, devletin askerini veya emniyet teşkilatını alenen aşağılama", "Örgüt propagandası yapmak", "Siyasi Partiler Kanunu'na aykırı davranmak" ve "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlarından fezleke hazırlandı.
 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan fezlekelerde Osman Baydemir, Alican Önlü, Feleknas Uca, Sibel Yiğitalp, Nadir Yıldırım, Dilek Öcalan, Mizgin Irgat ve Garo Paylan'ın, yaptıkları konuşmalarda PKK Lideri Abdullah Öcalan'ı övdükleri, "örgüt propagandası" yaptıkları iddia edilerek taziyelere katılmaları da suç olarak görüldü. 
 
Osman hakkındaki fezlekede, 5 Ekim 2017'de partisinin Diyarbakır İl Başkanlığındaki basın açıklaması, Alican'ın fezlekesinde 27 Eylül 2017'de yaptığı bir açıklama ve Feleknas hakkındaki fezlekede ise 25 Kasım 2017'de bir röportajı suç delili olarak yer aldı. 
 
Sibel Yiğitalp hakkındaki fezlekede, 13 Kasım 2017'de Şırnak Bestler-Dereler bölgesinde çıkan çatışmada yaşamını yitiren Hülya Eroğlu'nun (Delal Amed) taziyesine katılması "örgüt propagandası" olarak değerlendirildi. 
 
Yine Dilek'in 14 Kasım 2017'de Van'da yaptığı bir konuşma fezleke için yeterli görüldü. 
 
Mizgin hakkında düzenlenen fezlekede ise 5 Ocak 2016'da Şırnak'ın Silopi ilçesinde gerçekleştirilen anmalara katılması delil olarak gösterildi. 
 
Anayasa'nın 83. maddesine istinaden milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması talebinde bulunulan fezlekeler, TBMM Başkanlığına sunulmak üzere Adalet Bakanlığına gönderildi.