Pervin Buldan Güney'deki temasları anlattı: Birlik için ikili mekanizma kurulacak

  • 10:36 13 Nisan 2018
  • Siyaset

 

Habibe Eren
 
ANKARA - Dört parçada yaşayan Kürtlerin ortak hareket etmeleri ve ortak bir tutum almalarını sağlayacak bir mekanizmanın gelişmesi gerektiğini belirten HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Güney Kürdistan’daki temaslarında ikili bir mekanizmanın kurulması yönünde ortak bir fikrin ortaya çıktığını söyledi. Pervin, "HDP heyeti olarak bu mekanizmayı nasıl kurabiliriz diye bir planlamaya ihtiyaç olduğunu belirledik" dedi. 
 
Efrin’deki gelişmeler sonrası bir kez daha elzemliği açığa çıkan Kürt ulusal birliği çalışmalarını hızlandırmak isteyen Halkların Demokratik Partisi (HDP), Güney Kürdistan’a bir heyet göndererek bir dizi temaslarda bulundu. Aralarında HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk ile HDP milletvekilleri Feleknas Uca, Osman Baydemir, İmam Taşçıer ve MYK üyesi Zeynep Boğa’nın bulunduğu heyet, PDK Genel Başkanı Mesut Barzani ve Başbakan Neçirvan Barzani gibi isimlerin yanı sıra Kürdistan Bölgesel Yönetimi hükümet yetkilileri ile görüştü.  Süleymaniye’ye de giden heyet, YNK ve Goran hareketi temsilcileri başta olmak üzere tüm siyasi partileri kapsayacak ziyaretlerde bulundu. 
 
HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Güney Kürdistan ziyaretinin birinci gündemi olan ulusal birlik ve kongre üzerine yapılan görüşmeleri ve HDP’nin bu kapsamda yapacağı planlama üzerine değerlendirmelerde bulundu. 
 
‘Ulusal kongrenin aciliyetini dile getirdik’
 
Yaptıkları ziyaret kapsamında hem Hewler’de hem de Süleymaniye’de önemli görüşmeler gerçekleştirdiklerini ifade eden Pervin, orada bulunan tüm siyasi partilerle ve sivil toplum kuruluşları ile bir araya geldiklerini söyledi. Pervin, ziyaretin amacına ilişkin “Kongresini yapmış yeni bir parti olarak ilk ziyaretimizi güneye yapmanın ve oradaki Kürdistani partilerin önemine atfettik” dedi. 
 
Bölgede 3 gün boyunca bir dizi görüşme gerçekleştirdiklerini söyleyen Pervin, “Bu görüşmeler içerisinde Sayın Mesut Barzani başta olmak üzere KDP YNK, GORAN ve diğer partilerle yaptığımız görüşmelerde kendi beklentilerimizi ve önerilerimizi anlattık. Onların da yaptığımız konu çerçevesinde görüş ve düşüncelerini almaya çalıştık. Heyet olarak yaptığımız ziyaretin amacı Kürtlerin birlik beraberliği ve ulusal kongrenin acil toplanması ihtiyacını belirttik. Dönem açısından ulusal kongrenin acil toplanması gerektiğini özellikle belirttik” diye konuştu. 
 
‘Efrin ve Kerkük’te Kürt kazanımları hedef alındı’
 
Son yaşanan gelişmelerle birlikte Kürtler açısından bir birlikteliğin olması gerektiği ve uzun zamandır planlanan ancak hayata geçirilemeyen ulusal kongrenin bir an önce toplanması gerektiğinin altını çizen Pervin, “Uluslararası egemen güçlerin başta Suriye olmak üzere Irak ve Türkiye’de ki girişimleri Kerkük ile başlayan Efrin ile devam eden bundan sonra da büyük risklerin olduğunu belirttik. Bugün Kerkük’te yapılan işgalin Kürt halkının kazanımlarına dönük bir işgal olduğunu ve Efrin’de aynı durumun geçerli olduğunu bunun içinde ortak bir tutuma ihtiyaç olduğunu ifade ettik” dedi.  
 
‘Ulusal kongre için biraz zamana ihtiyaç var gibi gözüküyor’
 
İleriki süreçlerde yaşanabilecek olası saldırılar karşısında dört parçada yaşayan Kürtlerin ortak hareket etmeleri ve ortak bir tutum almalarını sağlayacak bir mekanizmanın gelişmesi gerektiğine vurgu yapan Pervin, şöyle dedi: “Ancak biraz zamana ihtiyaç var gibi gözüküyor ulusal kongre açısından. İkili bir mekanizmanın kurulması yönünde de ortak bir fikir ortaya çıktı. Yaptığımız hemen hemen tüm görüşmelerde hem ikili bir mekanizma ve kopmaması gereken bir diyaloğun önemine işaret edildi. Bizde HDP heyeti olarak oradan döndükten sonra bu konuyla alakalı olarak bu mekanizmayı nasıl kurabiliriz diye bir planlamaya ihtiyaç olduğunu belirledik. Bundan sonra da devam edecek bu diyalogla birlikte ulusal kongrenin zeminin hazırlanması ortaya çıktı. HDP olarak bu diyalog üzerinde çalışmalarımız devam edecek”  
 
‘HDP olarak sorumluluğumuzu yerine getirme çabalarımız olacak’ 
 
Rusya ve ABD’nin Suriye yaklaşımı konusunda da Kürtlerin ortak bir tavır sergilemesinin elzem olduğunu belirten Pervin, “Elbette ki bugün Suriye’deki gelişmeler hepimizi ilgilendiriyor. Bu sorun dört parçada yaşayan tüm Kürtleri ilgilendiren bir mesele olduğu için Rusya ve ABD’nin anlaşmasının Kürtler üzerinden yapılan bir anlaşma olduğu ortaya çıkıyor. Burada da yine Kürtlerin ortak tutum almasının yine çok acil olarak hayata geçmesi gerektiği bir dönemi yaşıyoruz. Uluslar arası güçlere elbette çağrılarımız olacak. Burada rejimle yapılacak görüşmelerin önemli olduğunu düşünüyoruz. Orada Kürtler bu sürecin dışında tutularak egemen güçlerin yapacağı girişimler sonuçsuz olacaktır. Kürtler muhakkak muhatap alınmak zorunda. Orada demokratik seçimler yapılarak yeniden meclislerin kurulması ile birlikte Kürt halkı muhatap alınarak yeni bir dizayn ortaya konulmalıdır. Bu anlamda ulusal kongreye ihtiyaç duyduğumuzu ifade ettik. Kürtler bu meselede de ortak tutum almak zorundadır. Çağrılarını uluslar arası güçlere ve Avrupa ülkelerine bir şekilde iletmek durumdadır. Biz bu kararı HDP olarak üzerimize düşen görev ve sorumluklarımızı yerine getirme çabalarımız olacak” ifadelerini kullandı.  
 
‘Ulusal birlik Kürtler açısından vazgeçilmezdir’
 
Başta Türkiye’de siyaset yapan Kürdistani partiler olmak üzere Güney Kürdistan’da görüşme yaptıkları tüm kesimlere çağrı yapan Pervin, ulusal kongrenin toplanmasının acil olduğunu ve bu konuyu gündeme almaları gerektiğini söyledi. Kongrenin çok zaman kaybetmeden yapılması gerektiğini vurgulayan Pervin, şöyle devam etti: “Ulusal birlik ihtiyacının Kürt halkının bir tutum alarak muhatap görülmesinin de zemini olacaktır. Ulusal birlik süreç açısından ve kurumsallaşma açısından da önemlidir. Bu kurumsallaşma sağlandıktan sonra Kürtler en azından önümüzdeki dönemde muhatap alınacaktır. Bu muhataplıkla beraber Kürt halkının kazanımlarının geleceği açısından bu birliğin acil ihtiyacı çerçevesinde herkese çağrı yapıyoruz. Bu mesele Kürtler açısından vazgeçilmezdir. Herkesin bu konuyu gündemine alması gerekiyor.”