HDP Kadın Meclisi: Kadınlar akla ve vicdanlara ulaşmayı mutlaka başaracak

  • 12:09 15 Nisan 2018
  • Siyaset

 

ANKARA - HDP Kadın Meclisi, gözaltına alınan ETHA çalışanları ile ESP, SKM ve SGDF üyelerinin serbest bırakılmasını isteyerek, “Kadınlar yüreklere, akla ve vicdana ulaşmayı mutlaka başaracaktır” dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, İstanbul Kadıköy'de 1 Mayıs bildirisi dağıttığı esnada gözaltına alınan biri gazeteci, Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi 22 kişiye ilişkin açıklama yaptı.
 
“Faşist OHAL rejiminin dayatmalarını asla kabul etmiyoruz" denilen açıklamada 2 gün önce de HDP Kadın Koordinasyonu ve PM üyesi Nadiye Gürbüz'ün evinin basıldığı hatırlatıldı. Kadın özgürlük mücadelesinde birlikte yürüdükleri gazeteci Semiha Şahin ve Pınar Gayıp’ın gözaltına alındığı belirtilen açıklamada, şöyle devam edildi: “Mitinge izin verip, çalınacak müziğe, söylenecek söze, taşınacak pankarta; bildiriye izin verip, içindeki cümleye müdahale eden bu zihniyet aslında kafalarımızın içindeki düşüncelere müdahale ediyor. Bunu başta kadınlar, herkesin görmesi ve ortak itirazını yükseltmesi için bütün gücümüzle çalışacağız. 
 
Asıl suç düşünceyi yasaklamaktır
 
Efrin'de işgal olduğunu düşünmek ve söylemek, buna karşı çıkmak suç değil. Bu fikre karşı olabilirsiniz ama bu suç değildir yasaklanamaz. Asıl suç bu düşüncenin ifade edilmesini yasaklamaktır. 
 
AKP-MHP ittifakının korku, nefret ve düşmanlık pompalayarak bu toprakların insanlarının aklını, yüreğini ve gözünü kör etmeye çalışması karşısında kadınlar yüreklere, akla ve vicdana ulaşmayı mutlaka başaracaktır. AKP-MHP faşist ittifakının özgür düşünceye, özgür sese, özgür vicdana ket vurma çabaları mutlaka dönüp kendilerini vuracak. Baskı ve sindirme politikalarına vereceğimiz en güçlü yanıt bütün renklerimiz, sözlerimiz ve çeşitliliğimizle hep birlikte 1 Mayıs'ta tüm engelleri aşarak alanları coşkuyla doldurmak olacak. Çünkü biz bu toprakların kadınları, gençleri, halkları ve emekçileriyiz."