CHP’den 81 ilde ‘OHAL’e hayır’ eylemi

  • 14:32 16 Nisan 2018
  • Siyaset

 

HABER MERKEZİ - CHP, 81 ilde “OHAL’e hayır demokrasi istiyoruz” sloganıyla oturma eylemi gerçekleştirdi. Yapılan konuşmalarda, “Bu dayanışmayı daha da büyüterek bu meydanları barış ve demokrasi meydanları haline getireceğiz” denildi.
 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), ülkenin 81 ilinde “OHAL’e hayır demokrasi istiyoruz” sloganıyla oturma eylemi gerçekleştirdi. Eylemin yapıldığı illerden biri de Diyarbakır’ın Şex Sait ( Dağkapı) Meydanı oldu. Oturma eylemine, CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Necati Yılmaz'ın yanı sıra HDP il yönetimi, DİSK bölge temsilcisi Mehmet Şirin Gürbüz, Genel-İş, Sur Platformu, Emek Partisi il yönetimi de katılarak destek verdi. Eylemde, “OHAL değil acil demokrasi”, “Demokrasi kültür birikimidir”, “Demokrasi özgürlüktür”, “Uzatma OHAL kaldırılsın”, “OHAL’siz KHK’siz bir Türkiye” ve “KHK’lere hayır” pankartları taşındı. Açıklama yapan CHP Diyarbakır il Başkanı Mehmet Sayın, ülkede hiç bir zaman sevinç kutlamalarının olmadığı sadece katliam ve ölüm kutlamalarının olduğuna dikkat çekti. 
 
‘Dayanışmayı büyüteceğiz’
 
Ardından konuşan Sezgin Tanrıkulu, meydanın bir çocuğu olarak tarihi hatırlatmak istediğini ifade ederek, şöyle devam etti: “1979 yılında sıkıyönetim ilan edildi ve bu 1987 yılının Nisan ayına kadar devam etti. 1987 yılında bölge illerinde OHAL ilan edildi. Diyarbakır'da 15 yıl sürdü. Geçtiğimiz hafta Sayın Erdoğan, ‘Vatandaşın OHAL’den şikâyetçi olduğunu söylemesi üzerine ‘Biz 3 Kasım'da iktidara geldiğimizde OHAL’i kaldırdık’ dedi. Bu kocaman bir yalan 3 Kasım'da iktidara geldiklerinde sadece ve sadece Diyarbakır ve Şırnak'ta OHAL vardı. Bölgedeki bütün illerde kalkmıştı ve önceki hükümette, son kez Diyarbakır ve Şırnak için 30 Kasım’a kadar uzatılmasını istemişti. Yani 18 Kasım 2002’de güvenoyu alan hükümet önceki hükümetin aldığı kararla 12 gün sonra OHAL zaten kalkacaktı. OHAL'in zulüm olduğunu kendileri söylüyorlardı şimdi ülkeyi kendilerinin baskı dediği rejimle yönetiyorlar. Bu dayanışmayı daha da büyüterek bu meydanları barış ve demokrasi meydanları haline getireceğiz. 
 
Yapılan konuşmaların ardından 1 saatlik oturma eylemi yapılarak eylem sonlandırıldı.
 
Adıyaman
 
"OHAL değil demokrasi istiyoruz" sloganıyla Adıyaman demokrasi parkında bir araya gelen CHP'liler, "Faşizme karşı omuz omuza" "Direne direne kazanacağız", "Hak, hukuk adalet" "Tütünüme dokunma" sloganları atarak, "İstikbal için cesaret", "OHAL değil demokrasi", "OHAL'e hayır" dövizleri taşıdı. Yapılan eyleme CHP Hatay Milletvekili Birol Erkan, PM üyesi Erbil Aydınlık, HDP, DBP, EMEP, Adıyaman Barosu, KESK'e bağlı sendika temsilcileri ve çok sayıda yurttaş katıldı.
 
Yapılan açıklamada, "Hukukun askıya alındığı, parlamentonun yok sayıldığı, milli iradenin tanınmadığı ve milletvekillerinin rehin alındığı faşizm düzen ortadan kalkmalıdır" denildi.
 
Açıklamanın ardından 1 saatlik oturma eylemi gerçekleştirilerek eylem sona erdi.
 
Malatya
 
 "OHAL değil demokrasi istiyoruz" sloganıyla Malatya Soykan parkında bir araya gelen CHP'liler, "Faşizme karşı omuz omuza" "Direne direne kazanacağız", "Hak, hukuk adalet"  sloganları atarak,  "OHAL değil demokrasi" "OHAL'e hayır" dövizleri taşıdı. Yapılan eyleme CHP,HDP, DBP, EMEP,  KESK'e bağlı sendika temsilcileri ve çok sayıda yurttaş katıldı.
 
Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:  "AKP iktidarının muhalefetlerine bir sopa olarak kullandığı OHAL, bu faşizan sınırlarını bile aşmış; sağcı solcu, muhafazakar sosyal demokrat, kimseyi ayırmadan tüm topluma karşı işlenen bir suç haline gelmiştir. OHAL ile ülkemizde hiç kimsenin can ve mal güvenliği kalmamıştır." 
 Eylem 1 saatlik oturma eyleminin ardından sloganlar eşliğinde sona erdi.
 
İstanbul
 
İstanbul'da ise, polis CHP'lilerin Taksim Meydanı'nda basın açıklaması yapmasına izin vermedi. Meydana alınmayan CHP'liler, İstiklal Caddesi'nde oturma eylemi gerçekleştirdi. "OHAL değil, demokrasi" talebi üzerine başlatılan oturma eylemi Taksim Meydanı'nda "Hak, hukuk, adalet" sloganları eşliğinde son buldu.