Meclis'ten nafakaya 'kusur' tasarısı

  • 17:06 16 Nisan 2018
  • Siyaset

 

ANKARA - AKP hükümeti tarafından boşanma sonucunda "ömür boyu nafaka" ödenmesine karşı hazırlanan tasarı ile yine mahkemelere kadında kusur aramaya gidilmesi dikkat çekti. Kadın örgütleri ise "dayatma" olarak gördüğü bu tasarıyı tepkiyle karşıladı. 
 
Meclis Boşanma Komisyonu,  geçtiğimiz hafta "ömür boyu nafaka" ödenmesine dair kendilerine yapılan başvuruları değerlendirip, konuyla ilgili hazırladığı önerileri, Adalet Bakanlığı'na sunmuştu. AKP hükümeti, önerileri gündemine alırken, Adalet Bakanlığı'nın da, nafaka hesaplamasında 5 alternatifli bir çalışma yürüttüğü belirtildi. Henüz tasarı aşamasında olduğu kaydedilen teklife göre, nafakanın  "evli kalma süresi", "çocuk olup olmaması", "boşanan kadının yaşı", "gelir durumu" ve "kusur durumu" dikkate alınarak hesaplanacağı kaydedildi. 
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın konuya ilgili açıklamasında ise, mahkemelerin 3 yıl, 5 yıl gibi sürelerle nafaka ödenmesine karar verebileceği, kadına ödenecek nafakada boşanmada kadının "kusur" derecesinin dikkate alınacağını belirtiliyor. Boşanmada bile mahkemelerin kadında  "kusur" arayacağı ve bu kusurun yüzde 50 ve üzerinde olması halinde nafaka verilmemesi yönünde karar alabileceği ifade ediliyor. 
 
Kadın örgütleri ise söz konusu tasarıya tepki göstererek, "Süresiz nafakanın kaldırılarak, kadınlara, 'boşanma otur evinde' diyorlar. Bu dayatmayı kabul etmeyeceğiz" dedi. 
 
Boşanmış İnsanlar ve Aile Platformu'nun verilerine göre, son 6 yılda 187 bin 814 nafaka davası karara bağlandı. 2016 yılında 28 bin 107 nafaka davası görüldü.