Kömür beldesi tepkili: Seçmediğimiz birinin belediyemizde ne işi var?

  • 09:06 11 Eylül 2018
  • Siyaset
ADIYAMAN - DBP’li belediyelerden son olarak Kömür beldesine kayyım atanmasına tepki gösteren yurttaşlar, “Kesinlikle kayyımı desteklemiyoruz, tanımıyoruz ve istemiyoruz. Seçmediğimiz bir insanın belediyemizde ne işi var?” diye sordu. 
 
Adıyaman'da 4 askerin yaşamını yitirmesinin ardından "Örgüt üyesi olduğu” iddiasıyla gözaltına alınıp 20 Ağustos günü tutuklanan DBP’li Kömür Belediye Eşbaşkanı Hüseyin Yuka'nın yerine Adıyaman Vali Yardımcısı Adem Kaya kayyım olarak atandı. 11 Eylül 2016 tarihinde 28 belediyeye kayyım atanmasıyla başlayan süreçte DBP’nin 95 belediyesine kayyım atandı. 
 
Son olarak ise 30 Ağustos’ta Adıyaman’ın Kömür Belde Belediyesi’ne kayyım atanmasına belde sakinleri tepki gösterdi. 
 
‘Halkın içinden biriydi’ 
 
Kömür’de yaşayanlardan Dilan Erbil, belediye eşbaşkanlarının sorunlarıyla yakından ilgilendiğini ve tarafsız anlayışıyla yurttaşlar arasında beğeni topladığını belirterek, “Bizim başkanımız zaten köyümüzde yaşayan birisiydi, halkın içindendi. O yüzden de köyün ihtiyaçlarını da bilen ve toplumumuz tarafından da sevilen bir kişidir. Toplum tarafından sevildiği için de aslında bizlerin tutuklanmasını istemediği bir insandır, tutuklanmasından rahatsızlık duyuyoruz” dedi. 
 
‘Seçmediğimiz bir insanın belediyemizde ne işi var?’
 
Eşbaşkanın serbest bırakılmasını isteyen Dilan, kayyımı desteklemediklerinin altını çizerek, şöyle dedi: “Kesinlikle kayyımı desteklemiyoruz, tanımıyoruz ve istemiyoruz. Çünkü seçtiğimiz bir insanın belediyenin başında durmasını istiyoruz. Seçmediğimiz bir insanın belediyemizde ne işi var? En azından adalet yerini bulsun, başkanımız serbest bırakılsın. Başkanımızın suçlu olduğunu düşünmüyorum zaten görünür de böyle bir şeyde yok. Bu durum sadece diğer belediyelere nasıl kayyım atanmışsa onun aynısıdır.”
 
‘Hiçbir zaman ayrımcılık yapmadı’
 
Hüseyin Yuka’nın tüm çalışmalarda aktif olarak yer aldığı vurgusunu yapan Dilan, “Biz başkanımızın iyiliğini gördük, kötülüğünü değil. Bu zamana kadar gerek su sorunları olsun gerekse de hayvan problemleri, yol yapım çalışmaları, kanalizasyon çalışmalarının yapımında aktif yer almış biridir. Hiçbir zaman ayrımcılık yapmadı. Böyle bir insanın yerine kayyım gelmesini neden isteyelim ki? Zaten belediye başkanından memnun olmasaydık toplum olarak gidip söylerdik ‘ayrıl’ derdik. O yüzden kayyım atanmasının üst mecralar tarafından yapılması gerekmiyordu” ifadelerini kullandı.