Kadın doğum uzmanının cinsiyetçi söylemleri Meclis'e taşındı

  • 14:56 11 Eylül 2018
  • Siyaset
ANKARA - Nusaybin'de Kadın Doğum Uzmanı H.K. tarafından cinsiyetçi söylemlere maruz kalan kadına ilişkin HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar tarafından Meclis'e önerge sunuldu. 
 
Nusaybin Devlet Hastanesinde hamile bir Suriyeli mülteci kadının, Kadın Doğum Uzmanı tarafından cinsiyetçi söylemlere maruz kalması Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Pero Dündar tarafından Meclis'e taşındı. Pero, konuya ilişkin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından cevaplanmak üzere soru önergesi sundu. 
 
Pero, soru önergesinde kendisine gelen şikayetlerden yola çıkarak Nusaybin Devlet Hastanesi'nde 2 ay boyunca kadın doğum uzmanı olmadığından tedavi için hastaneye gelen kadınların, Mardin Devlet Hastanesi'ne yönlendirildiği bilgisini paylaştı. 4 Eylül günü hastanede yaşanan olaya dikkat çeken Pero, Türkçe bilmeyen hamile bir Suriyeli mülteci kadın ile doktorun anlaşabilmesi için içeriye bir tercümanın çağrıldığını ve muayene sırasında Doktor H.K.'nin kadına cinsiyetçi söylemlerde bulunduğunu belirtti. 
 
Önergede şu sorulara yanıt verilmesi istendi:
 
"*Nusaybin Devlet Hastanesi'nde 2 ay boyunca Kadın Doğum Uzmanının olmadığı bilgisi doğru mudur?  Doğru ise bu mağduriyet neden 2 ay boyunca giderilmemiştir?
 
*104 bin nüfusa sahip bir ilçenin devlet hastanesinde tek bir kadın doğum uzmanının olmasının gerekçesi nedir?
 
*Nusaybin Devlet Hastanesi'nde göreve başlayan Kadın Doğum Uzmanı H.K'nin Suriyeli mülteci hamile kadına , "Suriye'den gelip burada kendinizi hamile bıraktırıyorsunuz" şeklinde cinsiyetçi söylemlerde bulunduğu bilgisi doğru mudur? Doğru ise Hastane yönetimi tarafından H.K hakkında yasal bir işlem başlatılmış mıdır? Başlatılmamış ise bunun yasal gerekçesi nedir?
 
*Bakanlığınız bünyesinde Nusaybin Devlet Hastanesi'nde yaşandığı iddia edilen olayın incelenmesine ilişkin herhangi bir çalışmanız var mıdır?
 
*Nusaybin Devlet Hastanesinde çalışan sağlık personeli sayısı kaçtır? Daha fazla personel istihdam edilmesine yönelik herhangi bir çalışmanız var mıdır?
 
*Nusaybin Devlet Hastanesinde fiilen her branşta çalışan doktor, hemşire ve personel sayısı kaçtır?