Kürt kadınları belediyecilik algısını ters yüz etti: Yeni bir sayfa açtı

  • 09:05 13 Eylül 2018
  • Siyaset
Beritan Canözer 
 
DİYARBAKIR - Yerine kayyım atanan Silopi Belediye Eşbaşkanı Emine Esmer, Kürt kadınlarının dünyada eşi görülmemiş bir sistem olan eşbaşkanlık sistemini hayata geçirdiğini belirterek,  “Halk bizi 5 yıllığına seçti ve biz zamanımız dolana kadar halkımıza sırtımızı dönmeyeceğiz, çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi. 
 
Kayyım atanan DBP’li belediyeler arasında yer alan Silopi Belediyesi, kayyım atandığı günden bu yana birçok sorunla gündeme geldi. Özellikle kadın merkezleri ve halk evlerinin kapatıldıktan sonra Kuran kursu olarak hizmet vermeye başlaması, halkın tepkisine neden olmuştu. 
 
Kayyım atanmasına rağmen ilçede çalışmalarını sürdüren Eşbaşkan Emine Esmer, kayyımların kazanımlarını baltaladığını ifade etti. 
 
‘Silopi bir kadın kentidir’
 
2014 Yerel Seçimlerden sonra kadınların öncülüğünde PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın perspektifleriyle dünyada eşi benzeri görülmeyen eşbaşkanlık sistemini hayata geçirdiklerini kaydeden Emine, “Belediyeciliği sadece erkekler yapabilirmiş gibi düşünülüyordu ama biz Kürt kadınları olarak bu algıyı ters yüz ettik. Belediyecilikte yeni bir sayfa açtık. Fakat biliyorsunuz ki 2016 yılında belediyelere kayyım atandı ve kayyım atanan belediyelerden biri de benim eşbaşkanı olduğum Silopi Belediyesi idi. Silopi her yönden kendi başına bir kadın kentidir. 3 dönem bizdeydi belediye, iki dönem erkekler tarafından yönetildi ama 3’üncü dönem biz kadınlar olarak çalışmalara mührümüzü vurduk” ifadelerini kullandı. 
 
‘Çalışmalarda kadın sayısı fazlaydı’
 
Belediyenin kadın evine dönüştüğünü dile getiren Emine, “Kadınlar gönül rahatlığıyla belediyeye geliyorlardı, oturuyorlardı. Belediye onların evi gibiydi. Çalışmalarımızda kadın sayısı da fazlaydı. Kadınlar o nedenle çok rahat bir şekilde isteklerini, eleştirilerini, taleplerini ve önerilerini iletebiliyorlardı. Bir terslik oldu mu mahallelerde yaşayan kadınlar hemen müdahale ediyorlardı. Sokaklarına, mahallelerine düşkünlerdi ve gözleri gibi bakıyorlardı. Belediyenin bir eksikliği olduğunda da kendilerini sorumlu görüp, müdahale ediyorlardı. Bizim de her alanda hizmetlerimiz vardı. Psikolojik desteğe ihtiyacı olanlar için, şiddet görenler için, cinsel saldırıya maruz bırakılmış kadınlar için birimlerimiz vardı ve her zaman iletişim halindeydiler” diye anlattı. 
 
‘Belediyeyi halktan kopardılar’
 
Yalnızca kadın değil, çocuk, genç ve yaşlılar için de özel çalışmalar yaptıklarını ve engelliler için uygun yaşam ortamları sağladıklarını belirten Emine, şöyle dedi: “Tüm bu çalışmaların en güçlü geçtiği ve halkın memnun olduğu süreçte belediyemize kayyım atandı. Kayyımın amaçlarından biri de zaten yılladır emek verilmiş ve halklaşmış belediyenin kazanımlarını ortadan kaldırmaktı. Tüm bu çalışmaların içini boşaltmak istediler. Halkı belediyeden, belediyeyi halktan kopardılar. Bizim açtığımız tüm kadın merkezlerini, halk evlerini kuran kurslarına çevirdiler. Kültür çalışmalarımızı belediye çalışmaları arasından tamamen kaldırdılar. Kadın parklarımızın, diğer parklarımızın ihale sözleşmelerini iptal edip kendi yandaşlarına ihaleleri verdiler.” 
 
‘Halka sırtımızı dönmeyeceğiz’
 
Kayyımlar atandıktan sonra da bölgelerini terk etmediklerini vurgulayan Emine, “Halk bizi 5 yıl görev yapalım diye seçti, halkın temsili olarak seçildik. 5 yılımız dolmadan bölgemizden çıkmadık ve sanki hala belediye eşbaşkanı gibi halkımızın her sorununa koştuk, her yerde halkımızın yanında olduk. Belediyecilik faaliyetlerini yapamazsak da en azından bir şekilde görevimizi tamamlamaya çalışıyoruz. Bunları yaparken tabi parti programlarımızı esas alarak yapıyoruz. Partimizin bilgisi dahilinde halkın seçmiş olduğu eşbaşkanlar olarak halk nerede isterse orada oluyoruz. Taziyelerimize katılıyoruz, aileleri ziyaret ediyoruz. Kentle ilgili bir sorunda halk ile beraber çözmeye çalışıyoruz. Son günümüze kadar da bunu sürdüreceğiz. Biz yalnızca koltuklarımız altımızdayken değil, her koşulda halkın iradesiyiz. Zamanımız dolmadan halkımıza sırtımızı dönmeyeceğiz, sonrasında da halk bizi ne zaman isterse yanlarında olacağız” diye konuştu.