HDP hasta tutsak Evrim’in durumunu Meclis'e taşıdı

  • 10:33 13 Eylül 2018
  • Siyaset
ANKARA - HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, hasta tutsak Evrim Erdoğdu’nun durumunu Adalet Bakanı’na sordu. Pero, Evrim’in içinde bulunduğu cezaevi koşullarından kaynaklı solunum ataklarının sıklaştığına buna bağlı kronik hastalıklar yaşamaya başladığını vurguladı. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Pero Dündar, 4 buçuk yıldır Şakran A1 Kadın Cezaevi'nde tutulan hasta tutsak Evrim Erdoğdu’nun durumunu Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e sordu. Evrim’in astım, kalp, bel fıtığı ve koah hastası olduğuna dikkat çeken Pero, Evrim’in içinde bulunduğu cezaevi koşullarından kaynaklı solunum ataklarının sıklaştığına buna bağlı kronik hastalıklar yaşamaya başladığına dikkat çekti. 
 
Pero önergenin devamında, “Aldığı hücre cezaları nedeniyle 1 Temmuz'da verilen tahliye kararı da uygulanmamıştır. Kullandığı ilaçlar kortizonlu olduğu için kemiklerinde ve dişlerinde zayıflama ve çürüme olmuştur. Evrim ringle kampüs içi hastaneye götürüldüğünde astım atağı geçirmiş olduğu ve tedavisinde anestezi uygulaması gerektiğinden, adronesiz anestezi kullanılmaması yaşamsal riski içerdiği için, tedavi edilmesi mümkün olmamıştır” diye kaydetti. 
 
Pero, Adalet Bakanı’nın cevaplaması üzere şu soruları sordu: 
 
“* Bakanlığınıza, 4 buçuk yıldır Şakran A1 Kadın Cezaevi'nde bulunan Evrim Erdoğdu’nun sağlık sorunlarına yönelik kaç başvuru yapılmıştır?
 
* Bakanlığınız tarafından Evrim Erdoğdu’nun hastalığı yönünde bir araştırma yapılmış mıdır?
 
* Erdoğdu’nun, sağlık sorunlarından kaynaklı ringle hastane sevklerine gidemediği halde ringle gitmeye zorlandığı bilgisi doğru mudur?  
 
* Erdoğdu’ya hücre cezası verilmesinin yasal gerekçesi nedir? 
 
* Aldığı hücre cezalarından kaynaklı tahliye edilmediği bilgisi doğru mudur? Doğru ise ağır sağlık sorunları yaşayan Erdoğdu’nun tahliyesinin gerçekleştirilmesi için Bakanlığınızın bir girişimi olacak mıdır?
 
* Şakran Cezaevi’nde kaç tutuklu ve hükümlü bulunmaktadır? Bu tutuklu ve hükümlüler içinde ağır hastalık sahibi kaç kişi vardır? 
 
* Şakran Cezaevi’nde kaç sağlık personeli çalışmaktadır? Bu personelin vasfı nedir? 
 
* Türkiye’deki tüm cezaevleri göz önüne alındığında ciddi sağlık sorunları yaşayan kaç mahkûm bulunmaktadır?”