HDP: Asgari ücret 2 bin 850 lira olmalıdır

  • 11:19 6 Aralık 2018
  • Siyaset
ANKARA - Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısıyla 2019 yılı için asgari ücret belirleme çalışmaları 6 Aralık'ta başlayacak. Siyasi partiler ve sendikalardan açıklamalar gelirken HDP asgari ücretin iki bin 850 lira olması gerektiğini belirtti.
 
HDP, Emek, Ekonomi, Tarım ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Günay Kubilay'ın yazılı olarak yaptığı açıklamada asgari ücretlerin enflasyona ezdirildiği ve asgari ücretlerle çalışanların yoksulluğa terk edildiği belirtildi. 
 
HDP'nin asgari ücret açıklamasında, "2019 yılı için asgari ücret için 'yıllık ortalama yoksulluk sınırının' en az yarısı kadar olmalıdır. Nüfus içerisindeki yoksul kişi ve hane oranının azaltılması, hanede eğitim ve sağlığa ayrılabilecek bütçenin artması ve gelir dağılımında adaletin sağlanması için asgari ücret artışı enflasyon oranının üzerinde olmalıdır" ifadelerine yer verildi.
 
Açıklamada, asgari ücrete ilişkin talepler şu şekilde sıralandı: 
 
"* 2019 yılı için net asgari ücret 2 bin 850 TL'ye çıkarılmalıdır.
 
*Bu ücret gelir vergisinden muaf tutulmalıdır. Her hanede iki kişinin istihdam edilmesi durumunda yoksul hane halkı kalmaması bu şekilde sağlanmış olacaktır.
 
*En az 7-9 milyon çalışanı doğrudan ve tüm çalışanları dolaylı olarak etkileyen bu karar Aralık ayı sonunda açıklanacaktır.
 
*Reel azalışının önlenmesi için asgari ücret yıllık olarak değil dönemlik olarak belirlenmelidir."