Muğla merkezde tek kadın aday: Yarı değil tam zamanlı muhtar adayıyım

  • 09:03 11 Ocak 2019
  • Siyaset
MUĞLA - Muğla merkez ilçedeki tek kadın muhtar adayı olan Zerrin Yılmaz, “erkek işi” olarak görülen muhtarlıkta erkeklerin başarılı olmadığını belirterek, "Mührü cebine atıp yarı zamanlı muhtarlık yapıyorlar. Ben tam zamanlı muhtar adayıyım" dedi. 
 
Muğla merkez ilçenin tek kadın muhtar adayı Zerrin Yılmaz. Karamehmet mahallesinin adayı olan Zerrin, yıllardır erkeklerin muhtarlık mührünü cebine atıp yarı zamanlı muhtarlık yaptıklarını belirtti. Zerrin, "Tam zamanlı muhtar adayıyım. Kadının nasıl muhtarlık yaptığını göstereceğim" dedi. 
 
Evlendikten sonra bir süre çalışmayan Zerrin, önce eşinin işlerine yardım etti, ardından da kendi butiğini işletmeye başladı. Butik işinden sonra eşinin işyeri olan oto yedek parça sanayisinde de algıları yıkan Zerrin, "Hep erke işi olarak kabul edilen işlerde çalıştım ama yapabildiğime inanıyorum. Muhtarlık da 'erkek işi' olarak görülüyor. Oysa kadınların sorunlarına erkek muhtarlar cevap olamıyor. Ben kadınlara da erkeklere de herkese hizmet vermek istiyorum. Kadınlar kadınlarla daha iyi anlaşıyor. Derdini daha iyi anlatıyor. Erkekler ayrı işler yapıyorlar, kahveci, berber, sanayici… Ama ben tam gün ilgileneceğim işimle" diye belirtti. 
 
'Sorunlar yurttaşların lehine çözülmeli'
 
Muğla'da sanayideki ilk kadınlardan biri olan Zerrin, kadının olduğu yerin daha düzeyli olduğuna tanıklık ettiğini kaydetti. Kadının içinde olduğu her işin fark yarattığını ifade eden Zerrin, diğer adayların kullanmaması için hedeflediklerini de dile getirmek istemedi. Mahallenin birçok sorunu olduğunu dile getiren Zerrin, şöyle dedi: "Semt pazarı yok, sosyal, kültürel alanlar yetersiz. Sağlık ocağı yok, sürekli altyapı çalışmalarıyla yağmur yağdığında sokaklarda gezilmiyor. Yollarda hep çalışma var ve halk otobüslerin saat başı değil hiç olmazsa yarım saatte bir gelmesini istiyor. Çalışan kadınlar da evlerine yakın kreş istiyor. Menteşe mahallesi nüfus olarak arttı ve Karamehmet mahallesinden ayrılarak ayrı bir mahalle olmak istiyor. Ben bu mahallede doğdum büyüdüm. O nedenle en iyi şekilde hizmet vermek istiyorum mahallemde." 
 
'Kadın yöneticiler cins eşitliği için örnek oluşturuyor'
 
Zerrin'in ekibinde 4 kadın 4 erkek aza var. Her gün ev ev bütün mahalleyi gezen Zerrin, "Tepkiler olumlu. Kadınlar yönetimde artarsa adil olur. Yetiştirdiğimiz çocukların kadına saygısı artar. Kadın cinayetleri azalır. Kızları, erkekleri ayrı yetiştiriyoruz. Kadınlara yemek erkeklere araba veriyoruz. Kadın yönetimde olursa kadınlar daha güçlü olur, kız çocuklarına da erkek çocuklarına da örnek olur" ifadelerini kullandı.